szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Domowa siłownia - jak zamienić pokój w salę fitness

Jak pogodzić zdrowy tryb życia i dbałość o smukłą sylwetkę z wiecznym brakiem czasu oraz nadmiarem pracy? Urządzając w domu salę fitness, w której zapewnimy sprzyjającą atmosferę do ćwiczeń.

Tagi: ćwiczenia w domu, domowa siłownia, fitness, siłownia

Domowa siłownia

fot: Kalbar

Odpowiednie miejsce

Wielkość domowej siłowni powinna być dostosowana do liczby i rozmiaru sprzętów do ćwiczeń. Minimum swobody ruchu zapewni pomieszczenie o wymiarach 2,5x3 m. Najlepiej, jeśli ma ono kształt prostokąta – wówczas łatwo będzie je można podzielić na dwie części: jedną do treningu siłowego, drugą zaś do ćwiczeń fitness lub innego rodzaju aktywności (np. basen). Dobrze też, gdy siłownia znajduje się w pobliżu łazienki – dzięki temu po treningu będzie się można szybko odświeżyć.

Wytrzymała podłoga

Za bezpieczeństwo podczas ćwiczeń w dużej mierze odpowiada podłoga – powinna być odporna na uderzenia, ścieranie i zarysowania, antypoślizgowa, łatwa do utrzymania w czystości, a także wygłuszająca dźwięki. Istotna jest też jej sprężystość, dzięki której minimalizuje ona ryzyko kontuzji oraz nadaje dynamikę ruchom wykonywanym podczas ćwiczeń. W profesjonalnych siłowniach posadzki wykonuje się z grubego granulatu gumowego, częstym rozwiązaniem są też drewniane posadzki na matach elastycznych. W domowej sali fitness sprawdzi się podłoga z korka – wytłumi dźwięki, zamortyzuje ruchy i zabezpieczy nas przed poślizgnięciem.

Rodzinna rekreacja

Jeżeli zależy nam nie tyle na regularnym treningu siłowym, ile na aktywnym wypoczynku, zamiast inwestować w kolejne urządzenia, zaopatrzmy się w składany stół pingpongowy. Gwarantuje on doskonałą rozrywkę podczas zawodów w gronie rodziny i przyjaciół. Mimo znacznych gabarytów łatwo się go przechowuje dzięki możliwości złożenia oraz przewożenia na kółkach. Do rodzinnych treningów z dziećmi przydadzą się także: stara poczciwa skakanka, piłka gimnastyczno-‑rehabilitacyjna, hantle, taśmy czy zamontowane na ścianie drabinki.

Trafny wybór sprzętu

Jednym z podstawowych urządzeń, które znajdują się w każdej siłowni, jest rowerek treningowy – ćwiczy się na nim mięśnie łydek, ud oraz pośladków. Niezwykle popularny jest także wielofunkcyjny atlas przydatny do treningu siłowego. Ćwicząc na nim regularnie, kształtuje się niemal wszystkie partie mięśniowe, między innymi mięśnie klatki piersiowej, grzbietu, barków, bicepsy. Zajmuje on jednak sporo miejsca. Tym, którzy mają pracę siedzącą, przyda się bieżnia. Można na niej spacerować, truchtać i biegać, jednocześnie rzeźbiąc mięśnie łydek, ud i pośladków, a także spalając nadmiar tłuszczu. Do ulubionych sprzętów pań należy orbitrek – połączenie rowerka treningowego, bieżni i steppera. Ćwiczenia na tym urządzeniu umożliwiają pracę nóg i pośladków, a także górnych partii ciała: ramion, barków, klatki piersiowej i pleców. Pomiędzy sprzętami należy zachować odległość pozwalającą na swobodę ruchów podczas ćwiczeń.

Warunki do treningu

Aby trening w domowej siłowni był dla nas przyjemnością, należy zadbać o utrzymanie w niej odpowiedniej temperatury – w niższej chętniej wykonujemy ćwiczenia i nie pocimy się zbyt szybko. Dlatego warto pomyśleć o klimatyzacji, która odpowiednio schłodzi salę. Domowa siłownia powinna być także widna – jeśli znajdą się w niej okna, łatwo będzie przewietrzyć pomieszczenie, ponadto przy świetle dziennym trening stanie się przyjemniejszy. Nie zapominajmy też o odpowiednich kolorach na ściany. Energetyczne żółcie i oranże dodadzą nam siły do treningów. Aby ćwiczenia szybko się nie znudziły, wyposażmy domową siłownię w sprzęt muzyczny. Ogromne znaczenie ma także lustro – pozwala ono kontrolować prawidłowość ruchów podczas ćwiczeń, nie mówiąc o działaniu motywacyjnym naszego odbicia. W siłowni jesteśmy po to, aby zajmować się swoim ciałem, więc powinniśmy mieć je na oku.

Autor: Maria Gajda

Zdjęcia: Kalbar

Publikacja: 27.05.2015, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...