szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Sposób na urządzenie łazienki tanim kosztem?

Jak niedrogo urządzić łazienkę?

Dzisiaj już za niewielkie pieniądze można wykończyć łazienkę efektownie i funkcjonalnie. Podpowiadamy jak to zrobić.

Tagi: gdzie kupić, jak urządzić, łazienka, płytki do łazienki, wanna

Jak niedrogo urządzić łazienkę?

Wykańczanie wnętrz to najtrudniejszy etap budowy z punktu widzenia kalkulacji kosztów

fot: VIESSMANN

Projekt wnętrza

Jeśli nie mamy pomysłu na łazienkę, możemy zlecić architektowi wykonanie niedrogiego projektu funkcjonalnego lub koncepcyjnego. Projekt funkcjonalny obejmuje zwykle dwie propozycje rozmieszczenia armatury, mebli i innych elementów wyposażenia rysowane na płaskim rzucie. Zapłacimy za niego już od 10 zł za m². Projekt funkcjonalny jest droższy, gdyż zawiera dodatkowo wizualizację 3D i dobór przykładowych elementów wykończeniowych. Aby zaoszczędzić na projekcie, warto poświęcić trochę czasu i poszukać inspiracji w portalach poświęconych aranżacji wnętrz czy na stronach projektantów. Przydatne okażą się również darmowe programy i aplikacje do projektowania łazienek dostępne np. na stronach producentów płytek czy armatury.

Materiały na ścianę i podłogę

W łazience najlepiej sprawdzają się standardowe płytki ceramiczne – również pod względem ekonomicznym. Najtańsze można kupić już od 10 zł za m² (format 20x25 cm).Układanie drobnych płytek (np. 10x10 cm) może kosztować więcej o ok. 20-25 zł za m², dlatego lepiej wybrać okładzinę o standardowych rozmiarach (np. 30x30 cm). Zrezygnujmy też z mozaiki, za której ułożenie trzeba zapłacić 100-120 zł za m², oraz z płytek o dużych formatach (od 65 zł za m²). Zaoszczędzimy, jeśli płytki ułożymy na ścianie jedynie do wysokości około 2 m. Pozostałą powierzchnię można wykończyć farbą do wnętrz narażonych na działanie wilgoci. Ich ceny zaczynają się od 30 zł za l.

Prace wykończeniowe

Średnia cena za ułożenie m² płytek wynosi ok. 45 zł (zależy jednak od regionu, np. w Warszawie może sięgać nawet 60-70 zł). Jeśli nie chcemy przepłacać, lepiej zrezygnować z wykończenia płytkami dodatkowych elementów, np. półek. Zrezygnujmy też z układania płytek w caro – takie wykonanie podnosi koszt nawet o 10-15 zł za m². Fachowcy z reguły liczą więcej (o około 10 zł za m²) za wykonywanie cienkich fug między płytkami. Jeśli dysponujemy odpowiednim narzędziem, wszelkie otwory pod wieszaki na ręczniki czy papier toaletowy warto wykonać samemu. Fachowcy liczą sobie za każdy punkt średnio 20 zł.

Sprzęty i montaż

Najtańszym rozwiązaniem jest wybór wanny z własną obudową (koszt – od około 350 zł). Z nieco większym kosztem montażu należy się liczyć w przypadku tradycyjnego brodzika z kabiną prysznicową (ich ceny zaczynają się od 370 zł). Mniej nawet o 200-300 zł wyniesie nas rezygnacja z baterii podtynkowych na rzecz tych tradycyjnych (koszt od ok. 80 zł). Zaoszczędzimy około 150 zł na montażu miski ustępowej, jeśli zamiast modelu podwieszanego wybierzemy tradycyjny – na postumencie (ceny zaczynają się już od 70 zł).

Meble

Najtańsze meble łazienkowe znajdziemy w dużych marketach budowlanych i na portalach aukcyjnych. Szafki pod umywalki kosztują tam średnio od 100 zł, wiszące – 120 zł. Warto też zwrócić się z zapytaniem do niewielkich prywatnych firm zajmujących się wykonywaniem mebli na zamówienie. Często za komplet mebli wraz z montażem oferują bardzo korzystne ceny (są one uzgadniane indywidualnie z klientem).

Gdzie kupować?

Wszelkie materiały i sprzęty łazienkowe dobrze jest kupować w dużych marketach budowlanych oraz sklepach internetowych, które z reguły mogą pochwalić się niższymi cenami. Jeśli nie chcemy przepłacać, warto śledzić oferty różnych sklepów budowlanych – często bowiem okazuje się, że bardziej opłacalny jest zakup płytek czy armatury w sklepie znacznie oddalonym od naszej miejscowości, gdyż nawet po doliczeniu wydatku poniesionego na dojazd całkowity koszt zakupu może okazać się bardzo konkurencyjny w stosunku do oferty lokalnych punktów sprzedaży.

Autor: Beata W

Zdjęcia: VIESSMANN

Publikacja: 31.08.2011, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...