szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Nowy urok starych mebli

Jak odnowić stare meble?

Meble z upływem czasu starzeją się – ich powierzchnia staje się matowa, a warstwy farby czy lakieru zaczynają się łuszczyć i odbarwiać. Podpowiadamy jak przywrócić meblom dawny blask.

Tagi: farby, jak odnowić, malowanie, meble, stare meble

Jak odnowić stare meble?

Stary mebel może zyskać zupelnie nowe barwy - wszytsko zalezy od naszej wyobraźni

fot: BONDEX

Najlepszym sposobem na odnowienie starych mebli jest ich odmalowanie. Nie jest to trudne zadanie, możemy więc je wykonać samodzielnie w domowym zaciszu.

Co będzie nam potrzebne?

Przede wszystkim odpowiednia farba. Do mebli drewnianych wybierzmy farbę przeznaczoną do malowania drewna. Dostępne są one w wielu kolorach, nie będziemy więc mieć problemu z doborem odpowiedniego odcienia. Do malowania elementów metalowych należy kupić farby lub emalie do metalu. Jeśli mebel wykonany jest zarówno z elementów drewnianych jak i metalowych najlepszym rozwiązaniem będzie wybór farby która służy do malowania obu tych materiałów.
Przydatny będzie także papier ścierny, którym będziemy mogli usunąć starą warstwę farby oraz pędzelek lub mały wałek do malowania. Przygotujmy też sobie folię lub tekturę, na której postawimy odnawiany mebel. Dzięki temu nie pochlapiemy podłogi farbą.

Do dzieła!

Prace remontowe zaczynamy od przygotowania mebla do malowania. Jeśli stara farba dobrze się trzyma i tworzy zwartą powłokę wystarczy, że delikatnie przeszlifujemy powierzchnię mebla drobnoziarnistym papierem ściernym. Dzięki temu powierzchnia mebla stanie się matowa i łatwiej nam będzie rozprowadzać po niej farbę. Gdy powierzchnia mebla jest bardzo zniszczona i schodzi z niego stara powłoka potrzebny nam będzie papier ścierny o większych ziarnach. Jego zastosowanie pozwoli dokładniej przeszlifować powierzchnię i usunąć starą warstwę farby czy lakieru. Jeśli nie możemy sobie poradzić z usuwaniem starej powłoki możemy sięgnąć po specjalne preparaty, które nam w tym pomogą. Szukajmy ich w sklepach z farbami.
Po przeszlifowaniu powierzchni mebla należy go dokładnie oczyścić z pyłu, a następnie zagruntować środkiem gruntującym. Dopiero po tym zabiegu możemy przystąpić do malowania. Przed malowaniem należy dokładnie wymieszać farbę. Nanośmy ja na powierzchnię mebla w jednym kierunku – wykonując ruchy od góry do dołu lub od prawej do lewej strony.
Po malowaniu należy odstawić mebel w miejscu, gdzie nie będzie nikomu wadził. Po wyschnięciu farby możemy cieszyć się jego nowym urokiem.

Autor: Beata W

Zdjęcia: BONDEX

Publikacja: 06.09.2011, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...