szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Podłoga w łazience. Drewno, wykładzina a może beton?

Podłoga w łazience nie musi być wykończona płytkami ceramicznymi czy kamiennymi. Ciekawe efekty można uzyskać stosując na podłodze drewno, beton lub odpowiednie wykładziny.

Tagi: beton, drewno, łazienka, podłoga, Wykładzina

 Podłoga w łazience. Drewno, wykładzina a może beton?

Drewniana podłoga dobrze sprawdzi się w łazience o klasycznym, jak i bardziej nowoczesnym charakterze

fot: Marcin Czechowicz

Drewno

Drewno jest materiałem uniwersalnym, dobrze będzie wyglądało w łazienkach zarówno rustykalnych, jak i nowoczesnych. Ten materiał na szerszą skalę dopiero od niedawna gości w naszych łazienkach. A stało się to za sprawą dwóch rzeczy: łatwiej sprowadzić do polski drewno egzotyczne (a to właśnie ono najlepiej nadaje się do łazienek), a jednocześnie na rynku są dostępne preparaty, które znakomicie zabezpieczają drewno przed niepożądanym działaniem wilgoci (ta uwaga dotyczy drewna krajowego, ponieważ egzotycznego często wcale nie trzeba zabezpieczać). Należy pamiętać, że nie każde drewno nadaje się do łazienki. Najczęściej stosuje się gatunki egzotyczne (tek, iroko, merbau), ale czasem też krajowe, muszą być one jednak odpowiednio zabezpieczone – zaimpregnowane przeciwwilgociowo. Powinny to być deski lite, a jeśli panele, to trójwarstwowe, wykonane z naturalnego drewna. Drewno amortyzuje upadki, jest ciepłe w dotyku. Jeśli jest lakierowane, w kontakcie z wodą staje się śliskie. Pod niektórymi gatunkami (specjalnie oznaczonymi) można stosować ogrzewanie podłogowe.

Wykładziny elastyczne

Dobrze wyglądają w łazienkach urządzonych w stylu lat 60. – bardzo kolorowych – ale także w tych nowoczesnych. Nie pasują natomiast do reprezentacyjnych dużych pokojów kąpielowych, zwłaszcza urządzony w stylu retro. Są jednym z tańszych sposobów na podłogę, a w przeciwieństwie do kamienia, płytek i drewna z powodzeniem można ułożyć taką podłogę samodzielnie. Są odporne na działanie wilgoci, ale po zmoczeniu stają się śliskie, dlatego w łazience najlepiej zastosować wykładzinę z powłoką antypoślizgową. Nie są tak trwałe jak kamień czy płytki. Polecane wszystkim tym, którzy lubią częste zmiany w wystroju wnętrz – łatwo je zdemontować. Wykładzina PCW amortyzuje upadki. Pod niektóre rodzaje (specjalnie oznaczone) można stosować ogrzewanie podłogowe.

Beton

Coraz częściej gości w łazienkach, zwłaszcza tych nowoczesnych, industrialnych. Jest to po prostu wylewka betonowa pomalowana specjalną farbą i zabezpieczona impregnatem. Tak przygotowany beton jest odporny na wilgoć i plamienie, nie jest śliski. Łatwo go przemalować. Nie amortyzuje upadków i jest zimny w dotyku. Można ułożyć pod nim ogrzewanie podłogowe.

Materiały nietypowe

Na fragmentach podłogi w łazienkach można też stosować przeznaczone do tego panele laminowane, grube tafle szklane (wykonane ze szkła hartowanego grubości co najmniej 8 mm) czy maty z trawy morskiej.

Autor: Małgorzata Nadziejko-Stefanowicz

Zdjęcia: Marcin Czechowicz

Publikacja: 17.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...