szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Pomysł na aranżację wyspy w kuchni

Co powinno znaleźć się na wyspie w kuchni? Sam blat i AGD? Może kuchenka? Usytuowanie w pobliżu płyty grzejnej zlewozmywaka znacznie usprawni przygotowywanie potraw i skróci czas poświęcony na prace kuchenne, więc może doprowadzić tam wodę? Sprawdź co jest dla Ciebie niezbędne.

Tagi: aranżacja wnętrza, kuchnia, kuchnie, wnętrze, wyspa, wystrój

Pomysł na aranżację wyspy w kuchni

Przedłużony i niezabudowany blat kuchennej wyspy sprawdzi się jako stolik, na przykład do spożywania posiłków

fot: Marcin Czechowicz

Wyspa w wersji minimum i maksimum

Wyspa kuchenna służy jako dodatkowa powierzchnia robocza. W podstawowym wymiarze może być blatem umieszczonym na stelażu, także mobilnym, lub na szafkach. W przypadku pierwszego rozwiązania pod blatem można umieścić meble – szafki lub barek na kółkach, który posłuży podczas spotkań towarzyskich. Blat przykrywający szafki to oszczędność miejsca w kuchni. Można wykorzystać do tego specjalnie zaprojektowane szafki kuchenne lub stojące przyścienne. Dzięki nim wzrośnie ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni – wszystko będzie w zasięgu ręki – zwłaszcza jeśli kuchenna wyspa zostanie wzbogacona o dodatkowe urządzenia: płytę grzejną lub zlewozmywak. Decyzję o nich należy podjąć na etapie projektu, gdyż muszą być uwzględnione przyłącza gazowe, elektryczne, wodno-kanalizacyjne – szczegółowo rozplanuje je projektant. Poza tym ma to wpływ na rozmieszczenie przewodów ogrzewania podłogowego. Trzeba też zachować odpowiednie odległości między urządzeniami na blacie.

Płyta grzejna. Ze względu na trudności z podłączeniem, a także przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa, warto wybrać płytę elektryczną lub indukcyjną, a nie gazową (nie może ona sąsiadować ze zlewozmywakiem – m.in. zachodzi niebezpieczeństwo zalania palników). Instalację elektryczną (230 lub 400 V) należy poprowadzić pod posadzką w bruździe gładzi betonowej.

Okap wyspowy. Powinien się znaleźć nad płytą grzejną. Montuje się go do sufitu, nie powinien być zbyt daleko od przewodu wentylacyjnego – maksymalnie 2 m. Poziome fragmenty rury odprowadzającej powietrze do kanału wentylacyjnego, poprowadzone pod skosem, można ukryć w suficie podwieszanym. Instaluje się w nim oświetlenie potrzebne do pracy na blacie. W punkty świetlne może być również wyposażony okap. Pod blatem z płytą grzejną warto zaplanować szafki, w których zmieszczą się przybory kuchenne, garnki, przyprawy lub zastawa stołowa, oraz miejsce na odwieszenie ściereczek. Pod płytą można zainstalować piekarnik. By jego obsługa była wygodna, warto wybrać model z prowadnicami teleskopowymi do blach lub z wysuwanym wózkiem. Obok płyty grzejnej musi się znaleźć miejsce na odstawianie gorących naczyń, gromadzenie produktów spożywczych do gotowania, odkładanie przyborów kuchennych. Wystarczy fragment blatu długości 60-100 cm. Może on być obniżony, co ułatwia na przykład wyrabianie na nim ciasta.

Zlewozmywak. Obok niego musi być fragment blatu – długości około 60 cm – na rozłożenie żywności przed jej umyciem, usunięcie niepotrzebnych części warzyw i owoców lub suszarkę do naczyń, pod nim może być zamykany kosz na odpadki. Wodę do zlewozmywaka można poprowadzić w posadzce. Rura musi mieć odpowiedni spadek. Zlewozmywak nie powinien się znajdować za daleko od pionu kanalizacyjnego.

Zlewozmywak i płyta grzejna. Pomiędzy nimi odbywa się najwięcej czynności związanych z przygotowaniem potraw do obróbki termicznej. Blat powinien być jak najdłuższy – minimum 60 cm, bardzo dużą wygodę zapewnia 120 cm. Wyspa staje się więc już naprawdę duża: blat ma około 2 m długości i 1 m szerokości. Zamontowanie pod płytą grzejną piekarnika, a pod zlewozmywakiem zmywarki wymaga szczególnej ostrożności – woda i prąd w sąsiedztwie wymagają zabezpieczeń.

Niebagatelne detale

Wyspę kuchenną można rozbudować o dodatkowe funkcje. Nad jej blatem nadstawka przyda się do odłożenia książki kucharskiej czy ustawienia doniczek z ziołami. Gdy jest szersza, posłuży do serwowania posiłków i jako stolik śniadaniowy. Blat barku jest wyższy o 20-30 cm, więc krzesła także muszą być wyższe – sprawdzają się w tym przypadku stołki barowe, tzw. hockery. Barek przesłoni też kuchenny bałagan. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest niewygodny dla dzieci i starszych osób. Nadstawki na blatem wyspy – bufet, płyta, murek – wyższe od niego o 10-15 cm zabezpieczają też osoby przy niej siedzące przed wodą i gorącym tłuszczem mogącymi rozpryskiwać się podczas gotowania. Optycznie ograniczają one przestrzeń obu części –  kuchennej i salonowej. Wydłużenie blatu wyspy o 60 cm zaowocuje wolnym miejscem na spożywanie posiłków lub na odrabianie przez dzieci lekcji. Do wyspy można także dostawić stolik standardowej wysokości, jednak nie powinien on zastąpić stołu jadalnianego. Pod blatem wyspy zmieści się także wysuwany dodatkowy blat. Wyspa obudowana szafkami i szufladami pomieści wiele przydatnych sprzętów, ale należy zadbać o estetykę tych mebli. Od strony salonu atrakcyjnie prezentują się szafki z podświetlanymi frontami z matowego szkła, w których przechowuje się zastawę stołową. Niektórzy inwestorzy decydują się na indywidualne rozwiązania – umieszczenie pod blatem wyspy od strony jadalni na przykład telewizora lub akwarium.

Autor: Agnieszka Pietrzak

Zdjęcia: Marcin Czechowicz

Publikacja: 19.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...