Wisząca łazienka
Ceramika zawieszona na stelażach wygląda lekko i nowocześnie. Poza tym pozwala na niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne.

Stelaże instalacyjne pozwalają na większą dowolność w aranżacji łazienki. Umieszczone na środku pomieszczenia i obudowane z obu stron wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi wykończonymi płytkami mogą być praktyczną ścianką działową
Wisząca ceramika zajmuje mniej więcej tyle samo miejsca co stojąca, jednak dzięki temu, że wisi a nie stoi, wydaje się zajmować mniej łazienkowej przestrzeni. Stelaże wykorzystywane są najczęściej do montowania misek ustępowych, ponieważ w taki sposób można ukryć w ścianie instalacje wodno-kanalizacyjne oraz nieatrakcyjny wizualnie rezerwuar, w którym zbiera się woda do spłukiwania. Zawisnąć mogą także: bidet, pisuar oraz umywalka. Poza tym stelaże wykorzystuje się do różnorodnych konstrukcji, które po obudowaniu ich ściankami z płyt gipsowo-kartonowych dzielą łazienkę na strefy.
Tradycyjnie i nowocześnie
Wyposażenie łazienki zwykle ma proste formy, które łatwo utrzymać w czystości. Nie oznacza to jednak, że wszystkie urządzenia wyglądają tak samo. Wprawdzie miski ustępowe w stylu retro są łatwiej dostępne jako te na postumencie, jednak także pośród wiszących zdarzają się takie, które będą odpowiadały miłośnikom stylizowanych wnętrz. Większość jednak to modele, które z racji prostej formy najlepiej prezentują się w łazienkach nowoczesnych.
Materiały i kolory
Miski ustępowe, bidety oraz umywalki wykonuje się z różnego rodzaju ceramiki. Im jest ona gładsza, lepszej jakości, tym łatwiej utrzymać ją w czystości, a przy okazji będzie dużo trwalsza od tej porowatej. Nie ma też co ukrywać – większość asortymentu, który oferowany jest w sklepach, to ceramika w kolorze białym. Jednak można znaleźć lub złożyć specjalne zamówienie na modele w innych kolorach: różowym, kremowym, zielonym, błękitnym, a nawet wzorzyste. Trzeba tylko pamiętać, że ich cena jest zwykle wyższa niż białych odpowiedników.
Najważniejsze zalety ceramiki na stelażach
- Łatwiej utrzymać łazienkę w czystości. Z jednej strony mniej jest elementów, które mogą się kurzyć, a z drugiej – wygodniej umyć podłogę.
- Sprzęty wyglądają lekko, co jest istotne zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach.
- Całość jest estetyczna, ponieważ przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne (zwłaszcza te do miski ustępowej) schowane są w obudowie.
Autor: Małgorzata Nadziejko-Stefanowicz
Zdjęcia: GEBERIT
Publikacja: 17.09.2012, Aktualizacja:
Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...
Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki. Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...