szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Zanim pomalujesz ściany - znaczenie barw

Największy wpływ na wybór koloru ma funkcja wnętrza: sypialnia i miejsce wypoczynku powinny mieć kolor uspokajający, łazienka natomiast odświeżający. W pokoju do nauki kolor ścian powinien pobudzać do działania i wspomagać skupienie. Kontrasty często pojawiają się w pokojach dziecięcych, bo takie zestawienia zachęcają dzieci do zabawy.

Tagi: barwy, farby, kolory, malowanie ścian, mieszanie farb, wnętrza

Zanim pomalujesz ściany - znaczenie barw

Pastelowe barwy tworzą niepowtarzalny, romantyczny klimat wnętrza

fot: BENJAMIN MOORE

Barwy ciepłe

To odcienie czerwieni, pomarańczu, żółtego – wprowadzają radosny nastrój, ocieplają wnętrze, sprawiając, że wydaje się bardziej przytulne.

Barwy chłodne

Odcienie zieleni, niebieskiego i fioletów – sprawiają, że pomieszczenia są bardziej przestrzenne, mają działanie relaksujące: wyciszają emocje. Warto pamiętać, by kolor ścian był o ton jaśniejszy bądź ciemniejszy od wyposażenia wnętrza, np. zasłon i dywanów.

Żółty

Ma działanie ożywiające i inspirujące, pobudza zdolność rozumowania, pomagając w panowaniu nad własnymi emocjami. Uchodzi również za symbol intelektu i mądrości, pobudza do wzniosłych myśli i uspokaja psychicznie.

Czerwień

Ppobudza sprawność umysłową, przyspiesza bicie serca, poprawia samopoczucie, daje uczucie ciepła.

Niebieski

Wywołuje gwałtowne reakcje: bunt, przekorę, namiętność i agresję, dodaje odwagi i żywotności. Jest więc twórcza i niszcząca. naukowcy nazywają go najsilniejszym antyseptykiem. Niebieskie światło jest chłodzące, działa nasennie, znieczulająco i przeciwzapalnie, wpływa kojąco na skołatane nerwy, sprowadza spokojny i głęboki sen.

Zielony

To kolor równowagi i harmonii. Jasne odcienie zieleni według Hindusów kojarzą się z sympatią, przyjaźnią, indywidualnością i nadzieją, a ciemne – chciwością, zawiścią i egoizmem.

Pomarańczowy

Pobudza przemianę materii, jest kolorem witalności, ciepła, kreatywności i radości.

Fiolet

Związany jest z przysadką. Usuwa zmęczenie, łagodzi stresy i napięcia, zapobiega bezsenności, ale także wpływa korzystnie na rozwój duchowy człowieka.

Autor:

Zdjęcia: BENJAMIN MOORE

Publikacja: 12.09.2011, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...