szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak przedłużyć życie twoich doniczkowych kwiatów?

Jak dbać o kwiaty doniczkowe?

Jeżeli lubisz rośliny doniczkowe i pragniesz, żeby były ozdobą twojego domu musisz odpowiednio o nie zadbać. Pielęgnacja kwiatów nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Będziesz musiała zastosować kilka specjalnych zabiegów.

Tagi: co z roślinami w czasie urlopu, jak dbać o kwiaty, kwiaty doniczkowe, kwitnące rośliny doniczkowe

Jak dbać o kwiaty doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe, szczególnie te kwitnące wymagają wiele uwagi i poświęcenia.

fot: sxc.hu

Każdy kwiat wymaga innego traktowania. Jedne lubią nasłonecznione miejsca, inne wolą pozostać w cieniu. Jeszcze inne wymagają częstego podlewania, a niektóre lubią mieć sucho. Jednak o każdy kwiat trzeba dbać, żeby stał się ozdobą twojego domu.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe?

Pielęgnacja roślin to nie tylko ich regularne podlewanie. Musisz jeszcze zastosować kilka zabiegów, żeby twoje kwiaty wzrastały prawidłowo i były ozdobą twojego domu.

  • Czytaj etykiety dołączone do kwiatów, dotyczące podstawowych zasad ich pielęgnacji. Każdy gatunek rośliny wymaga bowiem specjalnego traktowania, zgodnie ze swoimi preferencjami.
  • Kurz z dużych liści niektórych kwiatów wycieraj nie wilgotną szmatką, a na przykład skórką od banana. Nie chodzi tu jedynie o to, że do skórki kurz doskonale się przykleja. Skórka banana odżywia liście i nadaje im połysk. Podobny efekt uzyskasz przecierając liście szmatką zwilżoną w mleku.
  • Podlewając kwiaty musisz wiedzieć, które z nich należy podlewać od góry, a które od dołu. Jeżeli twoja roślinka nie lubi deszczu wstaw doniczkę na pół godziny do miski z wodą tak, żeby woda wsiąkła w glebę. Jeżeli podlewasz roślinki z góry pamiętaj, żeby nie moczyć liści, tylko samo podłoże.
  • Pamiętaj, że każda roślina rozwija się w stronę słońca. Żeby zapewnić im regularny wzrost pamiętaj, żeby co jakiś czas obracać doniczkę.
  • Zanim podlejesz kwiaty sprawdź wilgotność gleby w doniczce. Wystarczy, że włożysz palec do doniczki na około 2 cm.
  • Optymalna temperatura dla większości kwiatów to od 15-25 stopni Celsjusza.
  • Jeżeli chcesz zachować rośliny w dobrym zdrowiu stosuj regularnie naturalne nawozy.
  • Zeschłe czy pożółkłe liście i kwiaty należy usunąć, żeby nie podbierały wody i wartości odżywczych pozostałym kwiatom i liściom.
  • Najlepszym sposobem na odkurzenie kaktusów jest suszarka do włosów. Pamiętaj tylko, żeby ustawić ją na zimny nawiew i nie trzymać blisko rośliny.
  • Ustawiaj przynajmniej jedną roślinę w pomieszczeniu, ponieważ oczyszczają one powietrze.

Jak rozwiązywać problemy z roślinami doniczkowymi?

Sprawdzaj oczywiście regularnie, czy rośliny nie mają żadnych szkodników i czy nie są chore. Oczywiście chorowity wygląd rośliny może mieć różne przyczyny, więc zanim zaczniesz im zapobiegać rozpoznaj swojego wroga.

Żółte liście. Przyczyną opadania żółtych liści jest zbytnie ich nawadnianie. Z kolei żółte liście, które trzymają się rośliny mogą świadczyć o tym, że gleba jest zbyt wapienna albo, że roślina potrzebuje więcej światła niż w tej chwili jej dostarczasz.

Opadające liście. Gdy twoja ulubiona roślinka gubi liście przyczyną może być niedostateczne nawodnienie. Jeżeli nowe liście żółkną i opadają, wówczas możesz być pewna, że przelałaś roślinę.

Wysuszanie, brązowienie brzegów liści. Jeżeli krawędzie liści brązowieją oznacza to, że roślina dostaje zbyt dużo światła, stoi w przeciągu lub nadmiernie ją podlewasz.

Zahamowanie wzrostu. Jeżeli twoja roślinka nie rośnie nie musi to oznaczać nic groźnego. Większość roślin zimą przestaje rosnąć. Jeżeli natomiast wiosną roślinka nadal nie powiększa swojej objętości może to oznaczać, że wyrosła z doniczki, jest niedostatecznie nasłoneczniona lub podlewana czy nawożona.

Autor: Monika P.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 03.10.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...