szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Pozbywanie się plam z ubrań

Jak wybielać plamy?

Każda z nas wie, jakie to jest uczucie, kiedy atrament albo czerwone wino ląduje na naszej ulubionej sukience. Rozżalone, często spisujemy nasze ubrania na straty, twierdząc, że nie da się z tym już nic zrobić. Tajemnica odplamiania tkwi jednak w szybkości działania, bo tutaj panuje zasada, im szybciej zadziałamy, tym większe szanse mamy na usunięcie plamy. Poniżej podajemy kilka wskazówek, jak rozprawić się z nawet najbardziej uporczywym zabrudzeniem, gdzie decydujacym czynnikiem jest rodzaj plamy.  

Tagi: guma do żucia na ubraniu, jak pozbyć się plam z antyperspirantu, plama z czerwonego wina, plamy po czekoladzie, plamy z krwi

Odplamianie

fot: sxc.hu

1.Pot

Często na białych koszulach, w okolicach pach, pojawiają się nieestetyczne żółtawe plamy od potu i antyperspirantu. Możesz je usunąć popularnym mydełkiem do prania (np. Dr Beckmann) lub namoczyć w wodzie z dwiema łyżkami soku z cytryny.

2. Kawa

Bawełniane tkaniny zaplamione kawą wkładamy pod zimną bieżącą wodę, namydlamy i pocieramy, czekając aż zabrudzenie zniknie. Jeśli plama pojawiła się na tkaninie wełnianej i jedwabnej czyścimy szmatką zwilżoną w wodzie z mydłem i amoniakiem - 5-6 łyżeczek na 1 litr wody, a następnie normalnie pierzemy.

3. Krew

W tym przypadku ważne jest natychmiastowe zanurzenie zaplamionej tkaniny w zimnej wodzie i moczenie jej w roztworze soli (2 łyżki soli na jeden litr wody). Można także namoczyć ubranie w wodzie z dodatkiem sody oczyszczanej, a potem uprać w pralce. Należy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie używać ciepłej wody, gdyż ta tylko utrwala plamę.

4. Tusz z długopisu

Świeże plamy z atramentu lub tuszu można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku , a następnie pranie w wodzie. Zabrudzenie można także zwilżyć szmatką zamoczoną w denaturacie. Stare plamy najlepiej wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.

5. Guma do żucia

Tu nie będzie nam potrzebny żaden środek chemiczny, tylko jeden ze sprzętów kuchennych. Ubranie, do którego przykleiła się guma do żucie wkładamy to foliowego woreczka i umieszczamy na 2 godziny do zamrażarki. Następnie zeskrobujemy ją nożem lub pilniczkiem do paznokci. Jeśli guma przywarła do delikatnej tkaniny, np. tiulowej bluzeczki, można kupić specjalny preparat, Chewing Gum Remover G240, który także działa na zasadzie mrożenia.

6. Szminka

Najlepiej plamy ze szminki usunie poczciwy Ludwik, płyn do naczyń, który wcieramy bezpośrednio w zabrudzone miejsce. W przypadku białych ubrań, najlepiej użyć wybielacza z chlorem.

7. Czerwone wino

Ważne jest, by zaplamioną tkaninę rozłożyć na płasko, a plamę posypać solą, tak by zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Następnie takie ubranie należy uprać w pralce.

8. Czekolada

Jeśli plama pojawia się na tkaninach bawełnianych, najlepiej jest przecierać wodą ze spirytusem. Do tego można dodać żółtko jaja. Woda powinna być letnia, ponadto należy pamiętać aby przed potarciem spirytusem przeprowadzić test na skrawku tkaniny, by zbadać, czy w ten sposób nie zniszczymy barwnika.

Na koniec jeszcze jedna rada dotycząca wszystkich rodzajów plam – przed wywabianiem zabrudzenia, przewróć ubranie na lewą stronę, a pod spód podłóż ręcznik.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 13.10.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...