szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Plamy z krwi: jak je usunąć? Poznaj domowe sposoby na wywabianie plam z krwi z kolorowych ubrań

Plamy z krwi wprawdzie najgorzej wyglądają na białych tkaninach, ale znacznie trudniej usunąć je z kolorowych ubrań. Bo walcząc z plamą możemy usunąć też barwnik albo zniszczyć materiał! Jak usunąć plamę z krwi z kolorowej tkaniny?

Tagi: domowe sposoby na wywabianie plam z krwi, jak usunąć plamę z krwi z kolorowej tkaniny, jak usunąć plamy z krwi, jak usunąć plamy z krwi z kolorowych ubrań, plamy, plamy z krwi, usuwanie plam, wywabianie plam, wywabianie plam z krwi

Wywabianie plam z krwi jest szczególnie trudne w przypadku tkanin kolorowych. Nie możemy zastosować wybielacza ani wody utlenionej, jak w przypadku białych materiałów, gdyż odbarwimy tkaninę. Z kolei reklamowane odplamiacze do kolorów często okazują się skuteczne jedynie na ekranie. Mimo to plamy z krwi dadzą się usunąć również z tkanin kolorowych. Potrzeba jedynie trochę cierpliwości i kilku dobrych patentów!

Najlepiej jeśli rozpoczniemy usuwanie plamy z krwi jak najszybciej, zaraz po jej powstaniu. Należy wtedy na plamę położyć papkę z krochmalu w proszku lub zwykłej mączki ziemniaczanej i zimnej wody. Odczekaj, aż wyschnie (można to przyspieszyć za pomocą suszarki do włosów, ale używaj zimnego powietrza), następnie zetrzyj szczotką. Być może plama zniknie od razu, ale nawet jeśli tak się nie stanie, taki zabieg ułatwi późniejsze jej usuwanie.

Jeśli plama nie zniknęła lub jeśli nie zdążyłaś nałożyć papki z krochmalu od razu po zabrudzeniu ubrania, namocz tkaninę w zimnej wodzie z dodatkiem kilku kropel amoniaku lub 10-procentowego roztworu boraksu. Po godzinie wypierz tkaninę w chłodnej wodzie z płatkami mydlanymi.

Starsze plamy należy długo moczyć w zimnej wodzie, którą trzeba często wymieniać na świeżą. Takie moczenie może trwać nawet kilka lub kilkanaście godzin. Jeśli woda z kranu nie jest zbyt zimna (np. w lecie), można dorzucić kilka kostek lodu. Po wymoczeniu należy wyprać zaplamione ubranie w chłodnej wodzie z mydłem, a następnie już normalnie w proszku. Ponoć niektóre niemieckie proszki (ale tylko te oryginalne) sprawdzają się w walce ze starymi plamami z krwi – należy moczyć ubrania w zimnej wodzie z dodatkiem takiego proszku przez co najmniej 10 godzin, a następnie normalnie wyprać.

W przypadku gdy zabrudzeniu uległa tkanina, której nie można prać w wodzie, przecieraj plamę tamponem zwilżonym wodą z dodatkiem soli kuchennej lub spróbuj usunąć ją szmatką zmoczoną w spirytusie denaturowanym. Potem możesz oddać do normalnego prania chemicznego.

Podstawowa zasada przy usuwaniu plam z krwi: nie pierz tkaniny w gorącej wodzie, dopóki plama nie zniknie – doprowadzisz w ten sposób tylko do jej utrwalenia!

Natomiast jeśli zabrudzeniu krwią ulegnie łóżko, materac lub dywan, zacznij od nałożenia na plamę kostek lodu. Trzymaj je przez około 15 minut, następnie energicznie przecieraj szmatką zmoczoną w wodzie z dużą ilością soli kuchennej lub w spirytusie denaturowanym. Potem wysusz suszarką.

Autor: bond

Publikacja: 19.03.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Usuwanie plam: jak usunąć plamy z owoców? Jak wyprać plamę z owoców?
Usuwanie plam: jak usunąć plamy z ...

Plamy z owoców to często trudne plamy. Usuwanie plam z owoców, np. z wiśni, czarnych porzeczek, ale też jabłek czy gruszek może być za trudne dla samego proszku do prania, również reklamowane ...

Usuwanie plam: jak usunąć plamę z wina? Usuwanie trudnych plam
Usuwanie plam: jak usunąć plamę z ...

Plamy z czerwonego wina. Jak je usunąć? Ślady po czerwonym winie to wyjątkowo trudne plamy. Ich usuwanie nie jest jednak niemożliwe! Jak wywabić plamę z czerwonego wina? Poznaj najlepsze sprawdzone sposoby!