szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak usunąć osad, zacieki i pleśń z wanny, prysznica czy umywalki?

Sprzątanie łazienki. Jak czyścić armaturę łazienkową?

Sprzątanie łazienki wymaga dużo cierpliwości i odrobiny perfekcjonizmu, szczególnie jeżeli chodzi o armaturę łazienkową. Jednak, żeby usunąć osad z kamienia, zacieki czy inne trudne zabrudzenia, nie musisz używać silnych środków chemicznych. Z nami posprzątasz łazienkę ekologicznymi sposobami.

Tagi: łazienka, osad z kamienia, sprzątanie łazienki, toaleta, zacieki

Jak czyścić armaturę łazienkową? Jak usunąć osad, zacieki i pleśń z wanny, prysznica czy umywalki?

Wannę, prysznic i umywalkę powinnaś czyścić co najmniej raz w tygodniu.

fot: BULLS

Sprzątanie łazienki to nie jest niestety prosta sprawa. Zacieki w zlewie i na wannie, osad z kamienia na fudze, drzwiach od kabiny prysznicowej czy pleśń na gumowych uszczelkach, to podstawowe zanieczyszczenia każdej łazienki. Nie oznaczają one wcale, że łazienka jest zaniedbana, a są jedynie skutkiem jej częstego eksploatowania. Jak i czym wyczyścić te trudne zabrudzenia?

Czyszczenie prysznica

Sprzątanie łazienki nie będzie uciążliwe, jeżeli będziesz robić to na bieżąco. Możesz uniknąć szorowania kabiny prysznicowej jeżeli po każdej kąpieli będziesz do sucha wycierać jej ścianki. Mydlanych zacieków pozbędziesz się, jeżeli wyczyścisz wszystkie powierzchnie roztworem wody i octu. Następnie osusz kabinę ścierką lub ręcznikiem. Jeżeli słuchawka prysznica jest „porośnięta” osadem z kamienia zanurz ją w roztworze wody i octu, zmieszanym w proporcji pół na pół. Po godzinie wyjmij słuchawkę i opłucz ją.

Często też na zasłonie prysznicowej rozwija się pleśń, gdyż w ciepłym i wilgotnym środowisku jej bakterie rozwijają się najszybciej. Aby zapobiec rozwojowi pleśni na zasłonie od prysznica mocz ją w mocnym roztworze soli przez ponad godzinę, następnie nie płucz, tylko rozwieś do wysuszenia. Jeżeli na zasłonie pojawiły się oporne pleśniowe plamy usuniesz je za pomocą pasty z wody i sody oczyszczonej.

Czyszczenie wanny i umywalki

W ramach sprzątania łazienki powinnaś także dużą uwagę poświęcić wanie i umywalce. Wanny z włókna szklanego lub akrylowe najlepiej czyścić płynem do mycia naczyń, albo łagodnym proszkiem do prania. Bardziej wymagające plamy z kolei zejdą pod wpływem działania pasty z sody oczyszczonej i wody. Z kolei ocet zmieszany z wodą doskonale poradzi sobie z osadami z kamienia wokół baterii i przy odpływie. Osad z baterii usuniesz też, zwilżoną w soku cytryny lub w occie, szczoteczką do zębów. Jeżeli osad jest bardziej wymagający nasącz octem watę, owiń wokół baterii i pozostaw na dwie godziny. Brudne fugi możesz wyczyścić za pomocą szczoteczki i taniej pasty do zębów lub wykonać pastę własnoręcznie z wody i sody oczyszczonej. Brzydkie zacieki usuniesz z kolei pastą z soku cytrynowego i soli. Odpływ wanny i umywalki najlepiej wyczyścisz szczotką do butelek. Jeżeli co dwa tygodnie wlejesz do odpływu odrobinę wybielacza rozpuścisz osady, które mogłyby doprowadzić do zapchania się rur.

Autor: Monika P.

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 22.08.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...