szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Czym myć podłogi?

Sprzątanie mieszkania. Jak i czym czyścić różne rodzaje podłóg?

Panele, linoleum, drewno czy terakota - różne rodzaje podłóg wymagają różnych sprzętów i technik ich czyszczenia. Radzimy jak przygotować się do mycia podłóg w domu.

Tagi: do mycia podłóg, jak myć panele, mycie podłogi, sprzątanie mieszkania

Sprzątanie mieszkania. Jak i czym czyścić różne rodzaje podłóg?

Czy wiesz jak odpowiednio dbać o panele?

fot: BULLS

Mycie podłóg jest zazwyczaj zwieńczeniem całodniowego sprzątania. Mimo że w trakcie omiatania i mycia podłóg nie mamy już za wiele siły, nie możesz lekceważyć tego ostatniego etapu porządkowania domu. Różne rodzaje podłóg wymagają odpowiednich sprzętów. Czy wiesz czym najlepiej czyścić podłogę z linoleum a czym panele?

Czym czyścić terakotę glazurowaną?

Posadzkę z terakoty, przed przystąpieniem do mycia, musisz koniecznie zamieść. W fudze zbiera się bowiem najwięcej brudu i piachu, którego nie usuniesz na mokro. Następnie podłogę należy przemyć na mokro roztworem z wody i płynu do mycia naczyń, który usunie z niej tłuste zabrudzenia. Podłogę należy myć sposobem na dwa wiadra: w jednym przygotuj roztwór gorącej wody i detergentu a w drugim samą gorąca wodę. Zanurz mopa w roztworze do mycia i przetrzyj kawałek podłogi. Następnie zanurz mopa w drugim wiadrze i dokładnie go wypłucz. Ponownie zanurz w roztworze detergentu i umyj następny kawałek podłogi. Czynności powtarzaj aż do umycia całości podłogi. Gdy umyjesz wypoleruj irchową ściereczką.

Czym czyścić linoleum lub podłogę winylową (PCV)?

Przed przystąpieniem do mycia podłogi usuń z niej kurz za pomocą szczotki do podłogi. Podłogę możesz śmiało zmyć roztworem detergentu i ciepłej wody a następnie przepłukać zwykłą, czystą wodą. Jeżeli chcesz wypastować podłogę nie używaj past na bazie rozpuszczalnika, które mogą uszkodzić fakturę podłogi. Najlepiej sprawdzą się tutaj podłogi na bazie wosku. Jeżeli na podłodze znajdą się ślady po butach możesz je łatwo usunąć za pomocą szmatki nasączonej czystym alkoholem.

Czym czyścić laminowane lakierowane panele?

Panele są najbardziej wymagającym rodzajem podłogi. Nie możesz ich czyścić tak jak zwykłych podłóg, ponieważ może dojść do ich uszkodzenia. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem mycia, odkurz panele odkurzaczem. Następnie dobrze wyciśniętym, wilgotnym mopem przetrzyj podłogę. Uważaj, żeby mop nie był za mokry, gdyż wilgoć, która przedostanie się przez połączenia paneli może je uszkodzić. Jeżeli na podłodze widnieją ślady po butach możesz je usunąć za pomocą... gumki do ołówka.

Czym czyścić drewniane podłogi?

Wstępnie brud i kurz z drewnianej podłogi usuwa się za pomocą szczotki na kiju. Oczywiście podłóg z drewna olejowanego nie powinno się myć na mokro, ponieważ woda, która wsiąka w drewno powoduje pęcznienie desek i uszkodzenia struktury podłogi. Jeżeli na podłodze masz drewno lakierowane wówczas możesz ją umyć wilgotnym mopem, ale pod warunkiem, że będzie on mocno wyciśnięty. Podłogi drewniane należy polerować specjalna pastą lub woskiem do podłóg. Z kolei ślady po butach szybko i łatwo usuniesz zwilżoną czystym alkoholem szmatką.

Autor: Monika P.

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 09.08.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Jak optycznie wydłużyć nogi?
Jak optycznie wydłużyć nogi?

Dzięki dzisiejszym rozwiązaniom modowym każda niedoskonałość może być ukryta, poprawiona i zamieniona w atut. Poznaj sztuczki, które optycznie wydłużą Twoje nogi.

Seks na lekkim rauszu
Seks na lekkim rauszu

W społeczeństwie panuje obiegowa opinia, że alkohol dodaje odwagi, a „jednego” wypija się najczęściej dla kurażu, by pozbyć się oporów w kontakcie z płcią przeciwną. W takim przekonaniu utwierdzają nas także popularne ...