szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Trudne plamy i zabrudzenia z trawy.

Usuwanie plam. Jak usunąć plamę z trawy?

Zielone plamy na spodniach to zmora każdej mamy. Dzieci, szczególnie te, które pasjonują się sportem nieustannie brudzą części swojej garderoby błotem lub trawą. O ile plamy z błota łatwo się odpierają, o tyle wywabienie zielonych plamy z trawy wymaga więcej wysiłku.

Tagi: kwiaty, pozbywanie się plam, pranie, trawa, usuwanie plam, wywabianie plam

Usuwanie plam. Jak usunąć plamę z trawy?

Plam z trawy z ubraniań nie usuniesz niestety samym praniem.

fot: sxc.hu

Plamy z trawy i kwiatów są dość częstym gościem na ubraniach naszych pociech, szczególnie aktywnych sportowo chłopców. Jak wiadomo granie w piłkę wymaga poświęcenia, nawet jeżeli miałoby się to skończyć wyrzuceniem ulubionych spodni. Powiedz stop kupowaniu coraz to nowych strojów sportowych i wypróbuj nasze sposoby na spranie plamy z trawy z ubrań twoich maluchów.

Jak wywabić plamy z trawy?

W przypadku tkanin, które można prać zastosuj kilka poniższych sposobów:

  • Przetrzyj plamę denaturatem, upierz w wodzie z proszkiem.
  • Biały len i bawełna: zanurz w roztworze gorącej wody i sody oczyszczonej. Następnie pocieraj zwykłym mydłem, przepłucz. Zacieki usuniesz przepłukując plamę wodą utlenioną.
  • Kolorowy len i bawełna: plamę dopierzesz podobnie jak w przypadku białych tkanin. Zacieki przepłucz mocno rozcieńczonym kwasem mlekowym. Innym sposobem jest zmywanie wodą z amoniakiem i tamponowanie spirytusem.
  • Wełna: pocieraj plamę ciepłym alkoholem.
  • Naturalny biały jedwab: zmywaj ciepłym kwasem olejowym, tamponuj benzyną ekstrakcyjną i obficie posyp talkiem. Usuń talk po około 2 godzinach, a poplamione miejsce przetrzyj ciepłym spirytusem.
  • Jedwab kolorowy: postępowanie podobne jak przy jedwabiu białym, z tą różnicą, że benzynę zastąp kwasem mlekowym a alkohol wódką z dodatkiem soli kuchennej.
  • Jedwab octanowy: tamponuj szmatką zwilżoną w benzynie ekstrakcyjnej. Następnie posyp obficie talkiem.

Zanim wypróbujesz któryś z wymienionych sposobów wypróbuj go na niewidocznej części tkaniny. Dzięki temu nie zniszczysz tkaniny podczas wywabiania plamy.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 22.08.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Plamy z krwi: jak je usunąć? ...

Plamy z krwi wprawdzie najgorzej wyglądają na białych tkaninach, ale znacznie trudniej usunąć je z kolorowych ubrań. Bo walcząc z plamą możemy usunąć też barwnik albo zniszczyć materiał! Jak usunąć plamę z ...

Usuwanie plam: jak usunąć plamy z owoców? Jak wyprać plamę z owoców?
Usuwanie plam: jak usunąć plamy z ...

Plamy z owoców to często trudne plamy. Usuwanie plam z owoców, np. z wiśni, czarnych porzeczek, ale też jabłek czy gruszek może być za trudne dla samego proszku do prania, również reklamowane ...