szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak usunąć plamę z owoców? Usuwanie trudnych plam w domu

Usuwanie plam: jak usunąć plamy z owoców? Jak wyprać plamę z owoców?

Plamy z owoców to często trudne plamy. Usuwanie plam z owoców, np. z wiśni, czarnych porzeczek, ale też jabłek czy gruszek może być za trudne dla samego proszku do prania, również reklamowane odplamiacze często nas rozczarowują. Dlatego poznaj domowe sposoby na usuwanie plam z owoców.

Tagi: czyszczenie plam, JAK USUNĄĆ PLAMĘ, jak usunąć plamę z owoców, jak usunąć plamy z wina, jak wywabić plamę z owoców, jak wywabić plamy, plamy z owoców, trudne plamy, usuwanie plam, wywabianie plam, wywabianie plam z owoców

Usuwanie plam: jak usunąć plamy z owoców? Jak wyprać plamę z owoców?

Jak usunąć plamy z owoców?

fot: BULLS

Plamy z owoców dość trudno usunąć. Ale im prędzej się za to zabierzesz, tym większa szansa powodzenia. Jak poradzić sobie z trudnymi plamami?

Jak wywabić plamę z owoców?

Na większość plam z owoców dobrze działa sok z cytryny – należy skropić nim zaplamione miejsca, odczekać chwilę, spłukać i powtarzać zabieg aż do skutku. Sok z cytryny ma tę zaletę, że można go stosować na większość tkanin, nawet delikatnych, nie ryzykując ich uszkodzenia. Sól też wywabia świeże plamy z owoców – wchłania znajdujące się w nich barwniki. W zaplamione miejsce należy wetrzeć dużo soli, po czym spłukać bardzo ciepłą lub nawet gorącą wodą i również powtarzać aż do skutku. Dobrze na plamy z owoców działa także czysta wódka lub roztwór spirytusu (pół na pół z wodą). Jeśli plama nie chce zniknąć całkowicie mimo kilkakrotnego skrapiania sokiem z cytryny lub nacierania solą, dobrze będzie namoczyć ubranie w serwatce (na kilka godzin lub nawet całą noc), a potem normalne wyprać.

Zobacz: Usuwanie plam. Jak usunąć tłuste plamy?

Bardzo rzucające się w oczy i stosunkowo trudne do wywabienia są plamy z wiśni, jagód i soku z czarnych porzeczek. Połóż zaplamione miejsce na folii lub ceracie (by plama z owoców nie przeniknęła na inne części ubrania) i nałóż na nie kwaśne mleko. Kiedy wyschnie, zdrap grudki i znów polej kwaśnym mlekiem. Rób tak aż do skutku – niestety, niekiedy trwa to nawet 2-3 dni. Jeśli tkanina jest biała, możesz potem wyprać ją w wybielaczu. Na plamy z wiśni dobrze działa też ocet.

Uporczywe plamy z owoców można prać w wodzie ze słabym roztworem kwasu siarkowego, a jeśli tkaninę można gotować, wygotuj ją w wodzie z dodatkiem wody utlenionej (1 kieliszek na 10 litrów wody). Sprawdzonym sposobem na wywabianie plam z owoców jest pranie w wodzie z roztworem boraksu. Działa on zwłaszcza na plamy z truskawek czy poziomek.

Zobacz: Usuwanie plam. Jak usunąć plamę ze szminki i podkładu?

W szczególności uważaj na plamy z soku z jabłek i gruszek. Są zdradliwe - choć bezpośrednio po zachlapianiu ubrania nie widać ich, potem mogą ujawniać się w postaci żółtawych zacieków. Dlatego wywab je octem, solą lub sokiem z cytryny zaraz po zaplamieniu.

Autor: bond

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 15.07.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Plamy z krwi: jak je usunąć? ...

Plamy z krwi wprawdzie najgorzej wyglądają na białych tkaninach, ale znacznie trudniej usunąć je z kolorowych ubrań. Bo walcząc z plamą możemy usunąć też barwnik albo zniszczyć materiał! Jak usunąć plamę z ...

Usuwanie plam: jak usunąć plamę z wina? Usuwanie trudnych plam
Usuwanie plam: jak usunąć plamę z ...

Plamy z czerwonego wina. Jak je usunąć? Ślady po czerwonym winie to wyjątkowo trudne plamy. Ich usuwanie nie jest jednak niemożliwe! Jak wywabić plamę z czerwonego wina? Poznaj najlepsze sprawdzone sposoby!