szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Usuwanie wosku z ubrań i dywanów.

Usuwanie plam. Jak usunąć wosk ze świecy z ubrań?

Wywabianie plam z wosku i stearyny nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy, że zastosujesz kilka prostych, domowych sposobów. Nasz pomysł na ekologicznie usuwanie stearyny i wosku z ubrań i dywanów.

Tagi: plama, ubrania, usuwanie plam, wosk, wywabianie plam

Usuwanie plam. Jak usunąć wosk ze świecy z ubrań?

Wielbicielkom nastrojowych świec radzimy, jak wywabić plamy z wosku po romantycznym wieczorze.

fot: sxc.hu

Najtrudniej usunąć wosk z wełny, jedwabiu i tkanin, które nie mogą być prane. Jednak i w tym przypadku mamy dla ciebie specjalną radę. W przypadku usuwania plam z wosku najważniejsze jest dokładne wykonywanie poszczególnych czynności.

Jak usunąć wosk z ubrań?

Jeżeli chcesz usunąć wosk z tkanin, które nadają się do prania powinnaś wstępnie włożyć ubranie do torebki, a następnie do zamrażalki, żeby wosk stwardniał. Po dłuższym czasie, gdy wosk będzie już odpowiednio twardy zdrap go tępą stroną noża. Gdy już zdejmiesz większość wosku z tkaniny połóż pod plamę i na nią bibułę lub papier pakowy. Przyciskaj do plamy gorące żelazko do momentu aż plama całkowicie zniknie. Następnie upierz jak zwykle. W przypadku, gdy ubranie jest zbyt duże, żeby zmieściło się w zamrażarce zastosuj zabieg z żelazkiem. Możliwe, że będziesz musiała powtórzyć zabieg kilkakrotnie, zmieniając przy tym bibułkę, żeby usunąć całą plamę.

Tkaniny, które nie nadają się do prania w ciepłej wodzie również wymagają utwardzenia wosku. Możesz to zrobić kładąc na zabrudzonym miejscu folię i kilka kostek lodu. Następnie zeskrob tyle wosku ile tylko zdołasz. Pozostałość wosku usuniesz za pomocą standardowego sposobu z bibułką i żelazkiem. Pod żadnym pozorem nie pierz tkaniny.

Czyszcząc z wosku tkaniny z włókien sztucznych możesz też przemyć ściereczką zwilżoną w wodzie utlenionej, a następnie uprać jak zwykle.

Jeżeli na białym obrusie pojawi się plama z kolorowego wosku możesz zanurzyć zaplamione miejsce w eterze, a gdy plama zniknie uprać jak zwykle.

Przy ubraniach wełnianych, po zastosowaniu żelazka dodatkowo przetrzyj plamę rozpuszczalnikiem lub spirytusem.

Jak usunąć zaschnięty wosk z dywanów?

Miękki, świeży wosk możesz zebrać za pomocą łyżeczki. Na pozostałą na dywanie część substancji połóż folię i obłóż miejsce kostkami lodu. Stwardniały wosk zeskrob tępą stroną noża. Na resztkach, które pozostały połóż bibułę lub papier pakowy i przeprasuj ciepłym żelazkiem. Bibuła powinna wchłonąć cały tłuszcz z dywanu.

Pamiętaj jednak, żeby przed wdrożeniem którejkolwiek metody w życie, wypróbować ją na niewidocznym skrawku materiału, żeby go nie zniszczyć.

Autor: Monika P.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 22.08.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Plamy z krwi: jak je usunąć? ...

Plamy z krwi wprawdzie najgorzej wyglądają na białych tkaninach, ale znacznie trudniej usunąć je z kolorowych ubrań. Bo walcząc z plamą możemy usunąć też barwnik albo zniszczyć materiał! Jak usunąć plamę z ...

Usuwanie plam: jak usunąć plamy z owoców? Jak wyprać plamę z owoców?
Usuwanie plam: jak usunąć plamy z ...

Plamy z owoców to często trudne plamy. Usuwanie plam z owoców, np. z wiśni, czarnych porzeczek, ale też jabłek czy gruszek może być za trudne dla samego proszku do prania, również reklamowane ...