szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Wybierz się w podróż w najmodniejsze turystyczne miejsce 2012 roku

Cinque Terre - idealna podróż wczesną jesienią

Urlop ciagle jeszcze przed Tobą? Wakacje last minute w Cinque Terre we Włoszech to idealna podróż na jesień 2012. Oblegane latem przez turystów, jesienią pustoszeje.

Tagi: Cinque Terre, jesień 2012, last minute, miasteczko, Pięć Ziem, podróż, podróż koleją, podróż pociągiem, podróż samochodem, turystyka, urlop, wakacje, Włochy, włoskie wino, wycieczka

Cinque Terte - idealna podróż wczesną jesienią

Cinque Terre - pomysł na wakacje we Włoszech

fot: sxc.hu

Wystarczy zobaczyć jedną fotografię z tego miejsca, by nigdy nie przestać o nim marzyć. Cinque Terre to po polsku po prostu Pięć Ziem, czyli pięć uroczych miasteczek: Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia i Manarola, w których liczba mieszkańców nie przekracza nawet dwóch tysięcy. W 1997 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Cinque Terre leży na Riwierze Liguryjskiej, gdzie erozja morska przyczyniła się do powstania setek zatok i zatoczek. Ten mało urodzajny rolniczo teren tamtejsi wieśniacy zamienili w wioski morskie, bogate w drzewa oliwkowe i winorośle. Jednakże wino (białe Cinque Terre czy intensywnie korzenne Sciacchetra) produkuje się tam tylko na użytek własny i przyjezdnych. Specjalnością regionu są owoce morza (frutti di mare), spaghetti alla genovese i antipasti. We wszystkich miasteczkach znajdziemy czarujące budynki, które często stanęły na fragmentach murów obronnych lub na starych fundamentach, maleńkie sklepiki, winiarnie, kafeterie i restauracje. Nie można zapomnieć o pięknych zabytkowych kościołach, przeważnie XIV-wiecznych.

Monterosso

Monterosso jest najpopularniejszym spośród pięciu miasteczek Cinque Terre, prawdopodobnie ze względu na największą plażę. Jednak ważniejszym punktem w planie turystycznym powinna stać się wizyta w kościele San Francesco, gdzie można zobaczyć słynne Ukrzyżowanie, którego autorstwo przypisywane jest Van Dyck’owi.

Vernazza

Jej nazwa pochodzi od Gens Vulnetia, starej rzymskiej rodziny niewolników, którzy po uwolnieniu, około roku 1000, zbudowali to miasteczko. Charakterystyczna cechą Vernazzy jest duża liczba małych uliczek połączonych ze sobą bardzo stromymi schodami.

Riomaggiore

Tu rozpoczyna się Droga Miłości - Via dell’ Amore, która prowadzi do Manarola. Jest to szlak dla pieszych, wykuty na skalnym zboczu, biegnący tuż nad morzem. Czteropiętrowe domy w Riomaggiore przypominają wieże, a wejść do nich można głównymi drzwiami lub od tyłu, na wysokości kolejnych pięter.

Corniglia

Corniglia umiejscowiona jest na stromym cyplu o wysokości stu metrów. To cudowne miejsce, z którego podziwiać można pozostałe miasteczka Cinque Terre.

Manarola

Jest to najspokojniejsze z miast Pięciu Ziem, leżące na urwistym cyplu z czarnej skały. Tu kończy się lub zaczyna szlak Drogi Miłości, który przemierzają zakochani rozwieszający po drodze charakterystyczne już kłódki.

Jak podróżować?

Auto: nie jest to polecany środek lokomocji ze względu na niewielkie, przepełnione parkingi w miasteczkach, a także wąskie, przez co dość niebezpieczne drogi w tym regionie. Jeśli jednak decydujemy się na podróż samochodem, dobrze zacząć ją od Monterosso. Wówczas poruszamy się autostradą A-12 Genova – Livorno i zjeżdżamy na Carrodano – Levanto.

Kolej: główną stacją kolejową jest La Spezia, na której należy przesiąść się do regionalnego pociągu Regionale, który zwykle zatrzymuje się w każdym z miasteczek Cinque Terre. Istnieje możliwość zakupu całodniowego, korzystnego cenowo biletu Cinque Terre, który traci ważność o północy. Włoskie połączenia kolejowe można sprawdzać na stronie www.trenitalia.com Najbliższe lotniska: Genua, Piza, Florencja.

Autor: monroe

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 17.07.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...