szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak dzień Kobiet obchodzą w innych krajach?

Dzień Kobiet: jak jest obchodzony na świecie? Poznaj różne tradycje związane z 8 marca!

W Polsce w Dzień Kobiet panie otrzymują kwiaty i prezenty, zaś te, które mają ochotę, mogą się wybrać na Manifę, organizowaną 8 marca lub w ciągu kilku najbliższych dni. A jak wygląda Dzień Kobiet w innych państwach? Niektóre panie z tej okazji nie muszą iść do pracy. Pozazdrościć...

Tagi: 8 marca, 8 marca 2015, dzień kobiet, dzień kobiet 2015, Dzień Kobiet na świecie, Dzień Kobiet w innych państwach, tradycje związane z 8 marca, tradycje związane z Dniem Kobiet

Dzień Kobiet: jak jest obchodzony na świecie? Poznaj różne tradycje związane z 8 marca!

Jak Dzień Kobiet jest obchodzony na świecie

fot: sxc.hu

Obecnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w Albanii, Białorusi, na Ukrainie, w Rumunii, Rosji, Wietnamie, Zambii, we Włoszech, w Polsce, Laosie, Brazylii, na Kubie i wielu innych krajach. W większości państw jego obchody polegają na tym, że kobiety dostają życzenia, kwiaty i drobne upominki, bywa też, że tego dnia są traktowane ulgowo w pracy czy na uczelni. Są jednak kraje, w których ten dzień jest naprawdę wyjątkowy.

W Rosji Dzień Kobiet jest wolny od pracy. Co ciekawe, zamiast kwiatków kobiety dostają wtedy gałązki akacji srebrzystej. Dzień Kobiet stał się tam świętem narodowym już za Lenina, którego przekonała do jego ustanowienia feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj. Jednak do 1956 roku 8 marca był zwykłym dniem roboczym. Dopiero wtedy uzgodniono, że będzie to dzień wolny od pracy. I choć nie ma już ZSRR, tradycja ta przetrwała. W Chinach z kolei kobiety 8 marca mają pół dnia wolnego od pracy. Wiele sklepów oferuje wtenczas specjalne zniżki dla kobiet, zwłaszcza na ubrania i kosmetyki.

W Izraelu do stosunkowo niedawnych czasów nikt nie obchodził Dnia Kobiet, a mało kto w ogóle wiedział o tym święcie. Zmieniło się to dzięki fali imigrantów napływających z krajów byłego ZSRR po jego rozpadzie. Teraz większość kobiet otrzymuje kwiaty i prezenty od mężczyzn, a mnóstwo salonów kosmetycznych oferuje tego dnia zabiegi upiększające za darmo. Z jednej strony to super, ale z drugiej – wyobrażamy sobie te kolejki... Zapisy są pewnie na 5 lat wstecz :).

W Portugalii i Rumunii kobiety lubią świętować swój dzień w damskim gronie. Owszem, przyjmują prezenty od mężczyzn i dziękują za życzenia, ale wieczór wolą spędzać z przyjaciółkami. Organizują zatem babskie wieczory w domach lub knajpach. No i słusznie, z partnerem spędza się przecież niemal każdy wieczór, niech Dzień Kobiet będzie wyjątkowy!

We Włoszech obchody Dnia Kobiet zaczynają się już tydzień wcześniej. Przydrożne słupy, tablice i przystanki autobusowe są obklejone plakatami przypominającymi o nadchodzącym święcie, wiele osób rozdaje też ulotki o Dniu Kobiet. W samo święto wszystkie kobiety dostają obowiązkowo bukiecik kwiatów i życzenia. Panuje zakupowe szaleństwo, bo nie tylko mężczyźni kupują prezenty paniom, ale też kobiety sobie nawzajem.

W Wielkiej Brytanii nie kładzie się nacisku na prezenty i kwiaty, lecz w Dniu Kobiet organizowane są liczne wykłady i wystawy opowiadające o wybitnych kobietach, o tym, jak doszło do równouprawnienia płci pięknej i co jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet obchodzi się 10 marca, choć oficjalną datą tego święta jest 8 marca, jak w większości państw.

Niestety, z okazji święta płci pięknej dochodzi również do przykrych incydentów. W Iranie zabronione jest obchodzenie Dnia Kobiet. W 2007 roku kobiece organizacje planowały urządzenie zgromadzenia, ich plany zostały jednak udaremnione przez irańską policję, która aresztowała wiele kobiet, doszło też do pobicia stu osób. Z tej przyczyny kilku aktywistów zorganizowało nawet wtedy strajk głodowy.

Autor: bond

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 08.03.2016, Aktualizacja:

Zobacz również
Idealny prezent na Dzień Kobiet? O czym marzy każda dziewczyna?
Idealny prezent na Dzień Kobiet? O ...

Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca i tego dnia zwyczajowo mężczyźni kupują kobietom drobne upominki. Prezenty są jednak dość problematyczne, ponieważ żeby trafić w gust osoby obdarowywanej trzeba tę osobę doskonale znać ...