szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Skąd wziął się Dzień Matki? Jak obchodzi się go na świecie?

DZIEŃ MATKI. Historia i zwyczaje na świecie

Dzień matki to święto stare jak świat. A dokładniej jak świat starożytny. Znane od dawna święto mam przybrało wiele form na całym świecie.

Tagi: 26 maja, dzien mamy, dzien matki, dzien matki historia, dzien matki na swiecie, Dzień Matki, historia dnia matki, skad wzial sie dzien matki?, święto matki, zwyczaje na świecie

DZIEŃ MATKI. Historia i zwyczaje na świecie

Jaka jest historia Dnia Matki?

fot: www.sxc.hu

Historia

Święto mam obchodzono już w Starożytnej Grecji i Rzymie, gdyż kult matek – opiekunek, bogiń i symboli płodności był tam silnie praktykowany. Dzień matki zwano Hilariami i również obchodzono w maju, z tym, że trwało 3 dni. W czasach nowożytnych zwyczaju nie kultywowano aż do XVI wieku, kiedy to powrócił w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono matczyną niedzielę. Z tej okazji odwiedzano dom rodzinny, aby obdarować mamę upominkiem i kwiatami. Dziewczęta obowiązkowo przygotowywały „matczyne ciasto”, które spożywano podczas wspólnego posiłku. W Stanach Zjednoczonych zwyczaj pojawił się za sprawą Ann Marie Jarwis, która zorganizowała kampanię zakończoną ustanowieniem tego dnia przez amerykański kongres. Obchody wyznaczono na drugą niedzielę maja.

Dzień Matki w Polsce

W Polsce pierwszy raz obchodzono Dzień Matki w 1914 roku w Krakowie i już wtedy był to 26. maja. Święto Matki każdy spędza na swój sposób. Szkoły Podstawowe organizują z tej okazji spotkania, konkursy czy specjalne akademie dla mam uczniów. A już w domu… często jest to przygotowanie czegoś co mama lubi najbardziej. Przygotowanie czegoś własnoręcznie jest zawsze najbardziej cenne dla obdarowanej. Coraz powszechniejsze są też wspólne wyjazdy tego dnia. W ten sposób można odwdzięczyć się mamom za trud wychowania już w dorosłym życiu. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza dla mam będzie nasza obecność i chwile spędzone na rozmowie. Radzimy tego dnia wyłączyć telefon komórkowy i spędzić trochę czasu razem. Dla skłóconych rodzin to dobra okazja do pojednania .

Dzień Matki na świecie

Z największą pompą obchodzi się Dzień Matki w Tajlandii. Przygotowania trwają kilka tygodni. Ma to związek z uczczeniem Królowej Sirikit. Domy dekorowane są kwiatami i światełkami, wywiesza się też flagi. W dzień święta odbywa się wielka procesja pod Pałac, gdzie tłum śpiewa pieśń "Matka Królestwa". W tym dniu oddaje się też hołd własnym mamom ofiarując im kwiaty jaśminu. We Francji mamy otrzymują wina, czekoladki i oczywiście francuskie sery. Zamiast kwiatów – własnoręcznie przygotowane ciasto. W Kanadzie po świętach Wielkanocy i Bożego Narodzenia to najważniejsze święto hucznie obchodzone przez mieszkańców. Ten dzień przeznaczony jest tylko dla mam i nie wystarczą telefoniczne życzenia. Prezenty, wspólne wyjście i kolacja to standardowy rytuał. W Meksyku rodzicielkom wręcza się bardzo kosztowne prezenty. Pieniądze na nie często trzeba zbierać dużo wcześniej.

Autor: Ikalotka

Zdjęcia: www.sxc.hu

Publikacja: 25.05.2015, Aktualizacja:

Zobacz również
Życzenia i wierszyki na Dzień Matki. Śmieszne i z pomysłem dla wesołych mam!
Życzenia i wierszyki na Dzień Matki. ...

Gotowe ale nie sztampowe! Śmieszne życzenia na Dzień Matki i rymowane wierszyki to najlepszy sposób, by zwięźle i niebanalnie przekazać mamie wszystkiego najlepszego. Jak oryginalnie złożyć życzenia z okazji Dnia Matki? Oto ...