szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Kiedy sa obchodzone wiosna astronomiczna i kalendarzowa w 2013 roku?

Kiedy obchodzimy PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY: 20 czy 21 marca?

Zastanawiasz się kiedy obchodzimy pierwszy dzień wiosny? W opinii publicznej krążą dwie daty: 20 i 21 marca 2013. Chcesz wiedzieć kiedy tak naprawdę przypada pierwszy dzień wiosny? Czym różni się wiosna astronomiczna od kalendarzowej?

Tagi: 21 marca 2013, Dzień Wagarowicza, dzień wagarowicza 2013, dzień wagarowicza w warszawie, gdzie przywitać wiosnę, imprezy dzień wagarowicza, jak przywitać wiosnę, Marsz Powitania Wiosny, pierwszy dzień wiosny, pierwszy dzień wiosny 2013

Kiedy obchodzimy PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY: 20 czy 21 marca?

Kiedy obchodzimy pierwszy dzień wiosny w 2013 roku?

fot: sxc.hu

Pierwszy dzień wiosny w 2013 roku obchodzony jest zarówno 20, jaki i 21 marca 2013. Skąd wzięły się te dwie daty? Kiedy tak naprawdę obchodzimy pierwszy dzień wiosny? Kiedy w 2013 roku wypada Dzień Wagarowicza?

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny

Pierwszy dzień wiosny w kontekście astronomicznym przypada na 20 marca 2013 na godzinę 12.02. Dzień astronomicznej wiosny  obliczany jest na podstawie tak zwanej równonocy wiosennej. Jest to dzień, w którym Ziemia osiąga taki punkt na swojej orbicie, kiedy promienie słoneczne padają prostopadle na równik. Od tego dnia Słońce będzie mocniej oświetlać powierzchnię ziemi, dzięki czemu systematycznie będzie rosnąć dobowa temperatura.

Właśnie dlatego pierwszy dzień wiosny astronomicznej każdego roku wyznaczany jest w innym terminie.

Kiedy wypada wiosna kalendarzowa?

W przeciwieństwie do wiosny astronomicznej, pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypada zawsze na ten sam dzień w roku i jest nim 21 marca.

Tego samego dnia w szkołach obchodzone jest nieoficjalne święto, zwane Dniem Wagarowicza. Ponadto w szkołach podstawowych organizowane jest tego dnia tak zwane topienie marzanny, które ma być symbolem żegnania zimy.

Autor: Monika P.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 19.03.2013, Aktualizacja:

Zobacz również