szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak przyrządzić smaczne mięso z grilla? Sprawdź zasady zdrowego grillowania

MAJÓWKA: Jak grillować smacznie i zdrowo?

Grillowanie, jakkolwiek przyjemne i niezwykle smaczne, niesie za sobą także sporo kulinarnego ryzyka. Łatwopalne, toksyczne płyny, stosowane jako podpałka, czy przypalone mięso, mogą nam narobić sporo szkody i jednocześnie zepsuć majówkę. Warto zatem zastosować kilka prostych zasad dotyczących zdrowego grillowania.

Tagi: grillowanie, grillowanie majówka, jak grillować, jak zdrowo grillować, majówka, majówka w domu, pomysły na grilla, potrawy z grilla, przepisy na grilla, zasady grillowania, zdrowe grillowanie, zdrowe jedzenie, ZDROWY PRZEPIS

MAJÓWKA: Jak grillować smacznie i zdrowo?

Postarajmy się, by nasze grillowanie było zdrowe

fot: flickr.com

Najlepsze przepisy na dania z grilla i inne kulinarne porady na majówkę !

Grillowanie to jedna z najprostszych, a jednocześnie przyjemnych form przyrządzania potraw. Spędzamy czas na świeżym powietrzu, a jednocześnie jemy smacznie i zdrowo, bo grillujemy, a nie smażymy na tłuszczu. Okazuje się, że grillowane jedzenie również może być dla nas kulinarną pułapką. Jak zatem grillować smacznie i zdrowo?

Nie idź na łatwiznę

Do grillowania warto odpowiednio przygotować nasze produkty. Mimo iż kosztuje to trochę pracy i czasu, warto przygotować mięso samemu, a nie kupować gotowe, przyprawione na tzw. tackach. Nigdy nie mamy pewności, jak dawno owa karkówka była przygotowana i co znajduje się w marynacie. Pamiętajmy, że niektórzy producenci wykorzystują grillową gorączkę, by wcisnąć nam produkty nierzadko niepełnowartościowe, lub po prostu stare, które na grillu mają przeżyć drugą młodość. Nie dajmy się nabrać  i przygotujmy samodzielnie nasze ulubione mięso: pierś z kurczaka, karkówkę czy żeberka, wykorzystując własny pomysł na marynatę. Cytryna, wytrawne wino, zioła, gorczyca, jogurt, sos sojowy - właśnie takich produktów użyjmy, by mięso skruszało i przeszło odpowiednim aromatem. Pamiętajmy, by posolić kotlety tuż przed grillowaniem. Zbyt dużo soli zabija smak mięsa.

KOTLETY SCHABOWE Z GRILLA? SĄ CAŁKIEM SMACZNE >>

Nie truj się

Nawet jeśli nasze potrawy będą przygotowane do grillowania perfekcyjnie, możemy bardzo łatwo zepsuć efekt końcowy, nieumiejętnym rozpaleniem grilla i samą techniczną stronę grillowania. Pamiętajmy, by nie stosować tzw. chemicznych rozpałek i płynów łatwopalnych. Zawierają one mnóstwo toksyn, które pod wpływem temperatury uwalniają się przez cały czas grillowania. Nie wolno również dopuszczać do ściekania tłuszczu bezpośrednio na węgle, a także do bezpośredniego kontaktu mięsa z płomieniami. Ilość toksyn powoduje, że z naszego smacznego obiadu zostaną nici. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalne tacki, na których położymy mięso, ewentualnie specjalne, coraz bardziej popularne grille, których żerdzie mają specjalne rowki, odprowadzające tłuszcz.

Temperatura

Zanim położymy nasze produkty na grillu, warto sprawdzić temperaturę. Nigdy nie kładźmy potraw na rozżarzone, czerwone węgle. Poczekajmy, aż bryły brykietu czy też węgla pokryje szary nalot, oznacza to, że temperatura naszego paleniska już się stabilizuje. Warto również wykorzystać samodzielny test: jeśli jesteśmy w stanie bez problemu utrzymać nad paleniskiem otwartą rękę przez minimum 4-5 sekund, mamy odpowiednią temperaturę do grillowania. Warto również zadbać o odpowiedni wsad do paleniska. Najlepszy jest brykiet, ewentualnie drewno z drzew liściastych. Ze względu na dużą zawartość żywicy, nie stosujemy do grillowania drewna z drzew iglastych. Pamiętajmy, że niektóre rodzaje mięs, będą smakować dużo lepiej, gdy będziemy je grillować na odpowiednim drewnie, na przykład polędwicę wołową, powinniśmy przyrządzać na dębinie. Jeśli w podstawowym zakresie będziemy starać się przestrzegać wspomnianych zasad, nasze grillowanie być może nieco się wydłuży, za to będzie wyjątkowo smaczne, a co najważniejsze, zdrowe. Smacznego!

Zobacz także:

MAJÓWKA: Co, jeśli nie wyjazd? Ciekawe rzeczy do zrobienia w długi weekend w domu

ZOBACZ KONIECZNIE FILM WIDEO:

Jak zrobić hamburgery na grilla

Najlepsze hamburgery to takie, które przyrządzimy samodzielnie na grillu. Wiemy z jakich składników korzystamy i co dokładnie znajduje się w mięsie. Najlepsze mięso do hamburgerów to chuda wołowina. Odpowiednie przyprawy do klucz do wydobycia wspaniałego smaku i aromatu. Zobacz w jaki sposób samodzielnie przyrządzić hamburgery.

Autor: mkusy

Zdjęcia: flickr.com

Publikacja: 01.04.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...