szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Na co wybrać się do teatru z maluchem?

Najciekawsze spektakle teatralne dla dzieci. Część I

Do tej pory przedstawienia teatralne kojarzyły ci się pewnie tylko ze sztukami dla dorosłych. Oferta spektakli dla dzieci jest jednak bardzo bogata, a maluch ma w czym wybierać. Dostosowane są one do wieku, zdolności pozawczych oraz poziomu słownictwa najmłodszych widzów. Często poruszają poważne tematy, takie jak miłość czy wierność, których nie powstydziłyby się sztuki dla pełnoletnich odbiorców. Oto przegląd  najciekawszych przedstawień dziecięcych.

Tagi: spektakle dla dzieci, teatr, Teatr 6. piętro, Teatr Guliwer, Teatr Lalka, teatr małego widza

Najciekawsze spektakle teatralne dla dzieci

"Mały Chopin" - propozycja Teatru Małego Widza

fot: Materiały prasowe Teatru Małego Widza

1. Ania z Zielonego Wzgórza – Teatr 6. Piętro

Jest to sztuka na motywach powieści Lucy Maud Montgomery, opowiadająca o losach sieroty, Anny Shirley, która znajduje nowy dom. Trafia na Zielone Wzgórze, do Maryli i Mateusza, gdzie przeżywa największe szczęście, ale także i bolesne doświadczenia. Twórcy spektaklu zaznaczają, ze jest on dla maluchów, które ukończyły minimum 5 lat. Należy dodać, że rudowłosa dziewczynka od lat wzrusza, rozśmiesza do łez i prowokuje do refleksji. Dlatego może warto sobie zadać pytanie, czy jest to spektakl tylko dla dzieci?

2. Mały Chopin – Teatr małego widza

Michał Rusinek, przez wiele lat będąc asystentem noblistki Wisławy Szymborskiej, uczył się od najlepszych. W tym spektaklu stara się przybliżyć najmłodszym postać genialnego kompozytora – Fryderyka Chopina. Mistrz cofa się do swojego dzieciństwa i opowiada widzom, jak to rodzice wołali na niego Frycek lub Fryderyczek i jak uwielbiał słodkości i łakocie. To co odróżniało go od innych dzieci to miłość do muzyki, która towarzyszy nam przez cały spektaklu. Adresatami tej sztuki teatralnej są najmłodsi w wieku od 4 do 7 lat.

3. Na Arce o ósmej – Teatr Lalka

W sztuce, podobnie, jak w kultowym już filmie „Madagaskar” główną rolę grają pingwiny. Te małe pocieszne zwierzątka żyją na skutej lodem Antarktydzie, przez cały dzień dmie wiatr, a wszędzie jest tak biało, że nie widać nic oprócz śniegu. Kiedy znudzone ptaki siedzą i dyskutują na tematy filozoficzne, nadlatuje gołąb z informacją, że Bóg zsyła na ziemię potop. Reguły są jasne, ocaleje tylko dwóch przedstawicieli z każdego z gatunków. Trzech przyjaciół ma teraz nie lada problem, jak przemycić jednego z nich na Arkę? Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 6. roku życia.

4. Afrykańska przygoda – Wrocławski Teatr Lalek

Spektakl ten to jedna z niewielu propozycji dla „najnajów”, czyli najmłodszych widzów od 0 do 3 lat. Aktorzy, za pomocą lalek, opowiadają historię małego Jacusia, który we śnie wyjeżdża w podróż do Afryki. Kolejno ożywają dekoracje z jego pokoju, tak np. zielony samochód zmienia się w hipopotama, a ze skrzyni na zabawki wychodzi żyrafa z niebotycznie długą szyją. Najważniejsze zdaje się być to, ze kolejne przygody chłopca opowiadane są bez słów, tym, co w tej sztuce przemawia są gesty, dźwięk i światło. Pierwotnie spektakl był grany w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie.

5. Bajka o deszczowej kropelce i tęczy – Teatr Guliwer

Sztuka Marty Guśniowskiej ma bardzo wzniosłe przesłanie –  miłość do innych to wartość najwyższa. Pokazują to losy tytułowej kropelki, która postanawia się odłączyć od deszczu, by zobaczyć jak jest na ziemi. Szybko jednak odkrywa, że jest to smutne miejsce, targane wieloma katastrofami, w tym m.in. suszą. Kropelka bierze sprawy w swoje ręce i postanawia uratować ziemię przed całkowitym wyschnięciem. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 4. roku życia.

Autor: Katarzyna I

Zdjęcia: Materiały prasowe Teatru Małego Widza

Publikacja: 31.08.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...