szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Wakacyjna praca - jak jej szukać?

PRACA NA WAKACJE: gdzie jej szukać i jak znaleźć?

Wakacje to czas nie tylko na wypoczynek. Coraz więcej uczniów i studentów wykorzystuje wakacje na zarobek i zdobycie doświadczenia. Jak szukać pracy na wakacje?

Tagi: gdzie szukać pracy na wakacje, jak szukać pracy na wakacje, jak znaleźć pracę na wakacje, praca na wakacje, praca na wakacje 2013, praca sezonowa, praca tymczasowa, praca wakacyjna, szukanie pracy tymczasowej, wakacje

PRACA NA WAKACJE: gdzie jej szukać i jak znaleźć?

fot: BULLS

Praca na wakacje to wspaniały sposób nie tylko na zarobienie paru groszy, ale też na zdobycie doświadczenia zawodowego. Jak znaleźć pracę na wakacje? Od czego w ogóle rozpocząć szukanie pracy tymczasowej? To zależy od tego, gdzie chcesz pracować w wakacje.

Staż w wymarzonej firmie

Po pierwsze pomyśl, jaka praca na wakacje by ci odpowiadała. Może chciałabyś, by była jakoś zbliżona do tego, co chciałabyś robić po studiach? W takim razie najlepiej zrobisz, decydując się na staż lub zlecenia w firmie o odpowiednim profilu. Jak się tam załapać? Zacznij od przeglądnięcia ogłoszeń na twojej uczelni – wiele firm poszukuje pracowników tymczasowych na wakacje, gdyż osoby stale w nich zatrudnione wyjeżdżają wtedy na urlopy, i chętnie rekrutuje ich właśnie spośród studentów. Zajrzyj na stronę internetową uczelni i do samorządu studenckiego, zapytaj o podobne oferty. Możesz też zasięgnąć języka u znajomych. Jeśli nie uda ci się w ten sposób nic znaleźć, jeszcze nic straconego. Idź po prostu do kilku firm, których kandydatury rozpatrujesz, i poproś o rozmowę z kimś, kto zwykle zajmuje się rekrutacją. Weź ze sobą CV, list motywacyjny oraz ewentualnie zaświadczenia jakichś ukończonych kursów. Jeśli firma jest duża i obawiasz się, że możesz zostać poproszona o zostawienie CV na recepcji „a ono zostanie przekazane, komu trzeba”, postaraj się dowiedzieć, kto w tej firmie mógłby przyjąć cię na staż wakacyjny, zadzwoń wcześniej do tej osoby. Być może umówi się ona z tobą na spotkanie albo przynajmniej poprosi, byś wysłała CV bezpośrednio do niej. Możesz też poszukać pracy na wakacje w jakiejś mniejszej firmie o odpowiednim profilu, nawet jeśli w przyszłości wolałabyś pracować w wielkiej korporacji. W mniejszych firmach masz większą szansę na to, że w ogóle ktoś z tobą porozmawia, zamiast wyrzucić twoje CV do kosza, nawet nie rzuciwszy na nie okiem. Poza tym im mniejsza firma, tym trudniej zastąpić pracownika, który wyjeżdża na kilka tygodni, zatem większa szansa na pracę na zastępstwie. Pewnie też zarobisz nieco mniej, ale jeśli zależy ci głównie na zdobyciu doświadczenia, może to okazać się strzałem w dziesiątkę. W ostateczności zawsze możesz poszukać pracy zgodnej z twoim wykształceniem i umiejętnościami przez agencje pośrednictwa pracy albo przez internet.

Praca na wakacje zgodna z twoim hobby

Masz może patent instruktorki jazdy konnej lub windsurfingu? Licencję ratownika WOPR? Ukończony kurs opiekunki kolonijnej albo barmanki? Praca na wakacje, w której wymagane są takie umiejętności, jest łatwa do zdobycia. Gdzie jej szukać? Najlepiej przez internet – sprawdź ogłoszenia z popularnych kurortów, stadnin itp. Jeśli ukończyłaś coś mniej wakacyjnego, np. kurs instruktorki tańca, przejdź się po lokalnych domach kultury. Niektóre organizują bowiem półkolonie lub inne zajęcia dla dzieci i też mogą szukać takich osób jak ty.

Wakacyjna praca w handlu lub gastronomii

Wakacje to czas, kiedy na gwałt poszukuje się osób do pracy w handlu ulicznym lub w gastronomii. Żeby dostać taką pracę, najlepiej zadzwonić do agencji pośrednictwa pracy znajdujących się w pobliżu kurortów lub zajrzeć na ich strony internetowe. O ile bowiem firmy stosunkowo rzadko szukają stałych pracowników przez zamieszczanie swoich ofert w urzędach pracy, o tyle sytuacja z pracą tymczasową wygląda zupełnie inaczej i w biurach pośrednictwa pracy jest dużo atrakcyjnych ofert. Uwaga: jeśli chciałabyś dostać pracę kelnerki, barmanki lub sprzedawczyni w budce z goframi, musisz zawczasu wyrobić sobie książeczkę Sanepidu. Trwa to około 2 tygodni i kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Praca na wakacje: opiekunka do dziecka

Lubisz dzieci, a one lubią ciebie? Jeśli tak, to masz szansę w czasie wakacji zajmować się czyjąś pociechą lub pociechami. W lipcu i sierpniu bowiem szkoły i przedszkola są zamknięte i wielu pracujących rodziców zastanawia się, co w tym czasie zrobić z dziećmi. Ponieważ nie są to już z reguły malutkie dzieci, tylko w wieku 4-10 lat, rodzice często nie wymagają stu tysięcy papierków, zaświadczeń itp., czasami wystarczy po prostu to, że spodobasz się im, a przede wszystkim dziecku. Możesz też zaopiekować się starszą osobą podczas gdy rodzina, która normalnie się nią zajmuje, wyjedzie na urlop. Jak dostać pracę opiekunki? Jest kilka sposobów. Możesz zarejestrować się w agencji opiekunek, możesz przeglądać ogłoszenia w sieci oraz lokalnej prasie, a nawet na przystankach, albo sama zamieścić swoją ofertę i rozpuścić wici wśród znajomych. Najlepiej wszystko naraz, wtedy jest największa szansa, że się uda. W podobny sposób możesz załapać się na pracę opiekunki psów czy innych zwierzaków domowych, ponieważ wiele osób głowi się, kto będzie wyprowadzał psy i karmił koty, gdy wyjadą na urlop.

Praca tymczasowa z przypadku

Może to być zastępstwo za kogoś niezbyt wykwalifikowanego, np. za recepcjonistkę, sprzedawczynię w pobliskim warzywniaku czy sklepiku spożywczym, roznoszenie gazet i ulotek, na pracę hostessy itp. Jeśli nie masz sprecyzowanych oczekiwań co do swojej pracy wakacyjnej, po prostu chciałabyś coś robić i troszkę zarobić, najlepiej zrobisz przeglądając lokalne oferty, np. na gumtree.pl czy na lokalnych serwisach ogłoszeniowych i odpowiadając na wiele z nich. W ten sposób prędko się gdzieś załapiesz.

Autor: bond

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 01.06.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
PRACA NA WAKACJE: ile można zarobić? Dowiedz się, gdzie najbardziej opłaca się pracować w wakacje!
PRACA NA WAKACJE: ile można zarobić? ...

Oczywiście to, ile możesz zarobić na wakacjach, zależy od wielu czynników: gdzie pracujesz, w jakim charakterze, jak dużo i czasami od tego, czy masz doświadczenie. Możesz jednak dowiedzieć się wcześniej, jaka praca ...