szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Ile można zarobić na wakacyjnej pracy? Gdzie warto wyjechać? Sprawdź nasz poradnik!

PRACA NA WAKACJE: ile można zarobić? Dowiedz się, gdzie najbardziej opłaca się pracować w wakacje!

Oczywiście to, ile możesz zarobić na wakacjach, zależy od wielu czynników: gdzie pracujesz, w jakim charakterze, jak dużo i czasami od tego, czy masz doświadczenie. Możesz jednak dowiedzieć się wcześniej, jaka praca na wakacje jest warta twojego zainteresowania!

Tagi: gdzie opłaca się pracować w wakacje, ile możesz zarobić na wakacjach, jaką pracę wakacyjną wybrać, praca, praca na wakacje, praca na wakacje 2013, praca sezonowa, praca tymczasowa, praca wakacyjna, praca wakacyjna ile można zarobić

PRACA NA WAKACJE: ile można zarobić? Dowiedz się, gdzie najbardziej opłaca się pracować w wakacje!

W wakacje można sporo zarobić. Warto wiedzieć, gdzie naprawdę opłaca się pracować latem

fot: BULLS

Jak dużo można zarobić, pracując w wakacje? Nawet jeśli nie masz doświadczenia ani specjalnych kwalifikacji czy umiejętności, możesz zarobić kilka tysięcy złotych na czysto! Sprawdź, jaka praca na wakacje byłaby dla ciebie najbardziej atrakcyjna.

Praca wakacyjna w małej gastronomii

W wakacje jest mnóstwo ofert pracy w małej gastronomii w miejscowościach wypoczynkowych nad morzem, na Mazurach czy w górach. Można zatrudnić się w małej knajpce, smażalni ryb, przy sprzedawaniu kurczaków z rożna, w budce z lodami i goframi albo hot dogami i zapiekankami. Aby dostać taką pracę, musisz mieć aktualną książeczkę Sanepidu, ale jej wyrobienie trwa około 2 tygodni i kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych, zatem nie jest to duży problem. Można zarobić 12-15 zł za godzinę. Oprócz tego pracodawcy zapewniają noclegi i wyżywienie, wygląda więc to naprawde nieźle. Trzeba jednak pamiętać, że jest to praca wyczerpująca – co najmniej po 10 godzin dziennie, niekiedy przez cały czas na nogach. Nie wiadomo, czy możesz liczyć na dni wolne – zależy to od tego, ilu dodatkowych pracowników zechce zatrudnić pracodawca. Niestety, zwykle jest to minimum, ponieważ wtedy ponosi on mniejsze koszty na zakwaterowanie i wyżywienie. Jest też stresująca, zwłaszcza w knajpce, w której wydaje się obiady – w godzinach szczytu łatwo się pogubić w zamówieniach. Poza tym oferowane przez pracodawców noclegi są zazwyczaj w warunkach, delikatnie mówiąc, niezbyt konfortowych.

Handel uliczny

Można sprzedawać okulary przeciwsłoneczne, stroje kąpielowe, sprzęt plażowy, zabawki, kosmetyki – niemal wszystko. Do tej pracy nie trzeba spełniać żadnych szczególnych wymagań, musisz tylko być miła, kontaktowa i rozgarnięta. Zarobić możesz 8-14 złotych za godzinę, pracodawcy zwykle zapewniają też zakwaterowanie i wyżywienie i jest to praca zdecydowanie lżejsza i mniej stresująca od takiej w gastronomii. Tylko że czasami pracodawcy podając taką sumę za godzinę pracy, mają na myśli fakt, że tyle zarobisz przy dużych obrotach, zaś jeśli sprzedaż będzie mała, również twoje zarobki spadną. Poza tym licz się z tym, że będziesz musiała sterczeć przez co najmniej 10 godzin dziennie, a wcześniej jeszcze rozwinąć i potem zwinąć ten cały majdan. Do prowadzenia takiego interesu pracodawcy niechętnie zatrudniają więcej niż jedną osobę, nie możesz zatem liczyć ani na dni wolne, ani na to że ktoś cię zastąpi, jeśli będziesz się źle czuła.

Zobacz: Praca na wakacje. Gdzie jej szukać? >>

Praca tymczasowa w charakterze barmanki

Jako barmanka możesz pracować w knajpce, w dyskotece lub w ośrodku wypoczynkowym. Taka praca wakacyjna jest dość atrakcyjna - wprawdzie aarobić można dużo mniej niż w gastronomii (1200-1500 zł netto za miesiąc plus zakwaterowanie i wyżywienie), ale też pracujesz mniej – jeśli w dyskotece, to tylko wieczorami i nocami, a w dzień możesz wylegiwać się na plaży, jeśli w ośrodku wypoczynkowym, też zwykle nie więcej niż pół dnia. Miałabyś więc i wakacje, i zarobki. Problem jest jednak taki, że do takiej pracy poszukiwane są raczej osoby z doświadczeniem. Oczywiście trzeba się też liczyć ze sporym stresem i z tym, że w godzinach szczytu będziesz pracować bez wytchnienia.

Opiekunka kolonijna

Lubisz dzieci i wyjazdy w fajne miejsca? A może do tego studiujesz coś w rodzaju pedagogiki? Wakacyjna praca w charakerze opiekunki kolonijnej to coś dla ciebie – wyjeżdżasz w jakieś fajne miejsce, organizujesz czas dzieciakom, siedzisz z nimi na plaży, zyskując jako bonus piękną opaleniznę lub zwiedzasz, zarabiasz i zdobywasz doświadczenie. Wprawdzie nie można na tym zarobić kokosów, raczej do 2000 zł miesięcznie, plus oczywiście zakwaterowanie (zwykle całkiem przyjemne) i wyżywienie (zdrowe, nie fastfoodowe). No i koniecznie trzeba mieć ukończony kurs opiekuna kolonijnego (można to zrobić nawet online) oraz aktualną książeczkę Sanepidu.

Roznoszenie ulotek, balonów reklamowych itp.

To fajna praca na wakacje: bezstresowa, nie wymagająca spełniania żadnych warunków – wystarczy się zgłosić do pracodawcy. Możesz roznosić ulotki w swojej miejscowości albo wyjechać do fajnego kurortu i tam spacerować po deptakach. Pracować będziesz tylko przez kilka godzin dziennie, resztę czasu możesz poświęcić na przyjemności związane z pobytem w fajnym miejscu. Zarobki nie są jednak imponujące – najwyżej 10 zł za godzinę, co więcej, często sama będziesz musiała opłacić sobie wyżywienie (zakwaterowanie zwykle jest oferowane, zwykle też w niezbyt atrakcyjnych miejscach). Można to więc traktować bardziej jako formę opłacenia sobie wakacji niż rzeczywistą pracę.

Praca sezonowa za granicą

Jeśli znasz język obcy przynajmniej w stopniu komunikatywnym, możesz wyjechać za granicę. Często są tam poszukiwani pracownicy do zbierania owoców i/lub warzyw bądź do innych prac związanych z letnimi zbiorami albo do hoteli w kurortach, gdyż wtedy jest tam duży ruch. I można naprawdę sporo zarobić – 800-1000 euro na miesiąc, a przy okazji choć trochę podszlifować znajomość języka obcego. Co prawda, trzeba sobie opłacić zakwaterowanie i wyżywienie, ale zwykle jest to koszt rzędu 200 euro miesięcznie. Drugi minus – trzeba uważać przy rozpatrywaniu takich ofert, żeby nie trafić do jakiegoś obozu pracy albo w inny sposób nie dać się wykorzystać.

Autor: bond

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 03.06.2013, Aktualizacja:

Zobacz również