szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Agnieszka Grochowska i Piotr Adamczyk w sztuce o wielkiej namiętności

RZECZ O BANALNOŚCI MIŁOŚCI: premiera w Teatrze Telewizji już 21 stycznia

Ona ma 18 lat i jest Żydówką, on jest dwa razy starszy i wyznaje poglądy nazistowskie. Czy taka miłość ma szansę przetrwać? Sztuka Teatru Telewizji "Rzecz o banalności miłości", w najbliższy poniedziałek, 21 stycznia, odpowie nam na to pytania.

Tagi: agnieszka grochowska, andrzejki stylizacje, feliks falk, hanna arendt, martin heidegger, piotr adamczyk, premiery teatralne, teatr, teatr telewizji, teatr telewizji kiedy, teresa budzisz-krzyżanowska, tvp teatr

RZECZ O BANALNOŚCI MIŁOŚCI: premiera w teatrze telewizji już 21 stycznia

Piotr Adamczyk jako młodszy Martin Heidegger i Agnieszka Grochowska jako młodsza Hanna Arendt

fot: Jan Bogacz/TVP S.A

Sztuka Rzecz o banalności miłości opowiada historię uczucia, które połączyło wybitnych filozofów niemieckich XX wieku – Hannę Arendt i Martina Heideggera. Był to niecodzienny romans 35-letniego profesora oraz 18-letniej wówczas Żydówki, będącej jego studentką. Nawet dziś taki związek wzbudziłby sensację, a co dopiero 90 lat temu! Jednak, to co dzieje się pomiędzy młodziutką seminarzystką a charyzmatycznym naukowcem wykracza poza standardową relację typu „uczeń-mistrz”. Jest tam wiele namiętności, sentymentalizmu oraz duchowego porozumienia.

Rzecz dzieje się w kilku planach czasowych i rozpoczyna się w 1975 r. w Nowym Jorku, gdzie do 69-letniej Hanny Arendt przychodzi młody mężczyzna, rzekomy doktorant z Uniwersytetu w Jerozolimie, który chce przeprowadzić z nią rozmowę o Eichmannie. Przed rejestrującą ten wywiad kamerą kobieta tłumaczy swoje poglądy dotyczące istoty totalitaryzmu. Wtedy także wracają do niej wspomnienia i obrazy młodzieńczego romansu. Młodą Arendt gra Agnieszka Grochowska, natomiast dojrzałą Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

Jeśli nie zainteresowała was fabuła sztuki pt. Rzecz o banalności miłości, warto ją jednak obejrzeć, choćby ze względu na wspaniałe kreacje aktorskie – Agnieszki Grochowskiej i Piotra Adamczyka. Na marginesie dodamy, że rzadko można zobaczyć aktora z wąsikiem! Oceńcie sami, czy pasuje on Adamczykowi, czy nie.

Sztuka izraelskiej pisarki Savyon Liebrecht w przekładzie z hebrajskiego Michała Sobelmana nawiązuje w swoim tytule do książki Hanny Arendt Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła.

Warto dodać, że sztuka została nagrodzona za montaż na Festiwalu "Dwa teatry" w Sopocie w 2012 roku, a aktorki Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Agnieszka Grochowska za role kobiece otrzymały Nagrodę Presspubliki, wydawcy Rzeczpospolitej.

Rzecz o banalności miłości, pierwsza w tym roku premiera Teatru Telewizji w reżyserii Feliksa Falka już 21 stycznia o 20.20 w TVP1.

Autor: Katarzyna Iwanicka

Zdjęcia: Jan Bogacz/TVP S.A

Publikacja: 14.01.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...