szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Są już soczewki, które blokują szkodliwe promieniowanie UV

SOCZEWKI JAK OKULARY PRZECIWSŁONECZNE? Oto soczewki blokujące promienie UV

Promienie UV są szkodliwe dla naszej skóry, o tym wiemy wszyscy. Ale równie groźne są także dla naszych oczu. Intensywne promieniowanie ultrafioletowe (UV) uszkadza wrażliwe elementy oczu, co może w efekcie wpłynąć na nasz wzrok. Wiele badań wykazało, iż wpływ promieniowania UV kumuluje się w czasie i może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób oczu w późniejszym wieku.

Tagi: blokujące promieniowanie soczewki szkodliwe UV, ochrona przed UV, promienie UV, soczewki, soczewki a UV promieniowanie UV soczewki, soczewki blokujące UV, soczewki kontaktowe z filtrem UV, soczewki okulary przeciwsłoneczne, soczewki UV

SOCZEWKI JAK OKULARY PRZECIWSŁONECZNE? Oto soczewki blokujące promienie UV

Są już soczewki, które blokują szkodliwe promieniowanie UV

fot: Materiały Prasowe

W sklepach są już soczewki, które blokują szkodliwe promieniowanie UV. Do niedawna jedynym rozwiązaniem były okulary z odpowiednim filtrem UV, ale one nie zawsze były dostateczną ochroną. Promienie słoneczne docierają do naszych oczu z boków, od góry i dołu, i mogą powodować uszkodzenia. Dodatkową ochronę dla osób z wadą wzroku w takim przypadku mogą stanowić soczewki kontaktowe z filtrem UV, które chronią wzrok nawet w pochmurne dni, gdy zazwyczaj nie używamy okularów przeciwsłonecznych.

Warto też pamiętać, że źródłem niebezpiecznego promieniowania jest nie tylko bezpośrednie światło słoneczne. Aż 80 proc. promieni UV odbija śnieg, około 15 proc. suchy piasek, a fale morskie około 25 proc. Trawa, ziemia czy woda, odbijają mniej niż 10 proc,ale przy długiej ekspozycji nawet to może być szkodliwe dla oka.

- Promienie UV są niebezpieczne dla wszystkich, ale szczególnie narażone na ich skutki są dzieci – mówi dr n. med. Arleta Waszczykowska, specjalista w dopasowywaniu soczewek dzieciom - Wynika to m.in. z faktu, że dzieci mają większe źrenice, a także dłużej przebywają na słońcu, przez co są bardziej narażone. Szacuje się, że roczna dawka promieniowania UV, na które narażone są dzieci jest trzy razy większa niż w przypadku dorosłych. Dlatego tak istotne jest, aby już w okresie dzieciństwa zwiększyć ochronę oczu przed narażeniem na promieniowanie UV.

Niestety, mimo zalet wynikających z noszenia soczewek kontaktowych w Polsce niewielka grupa dzieci i młodzieży z wadą wzroku korzysta z tego sposobu ochrony wzroku. Podczas gdy na Zachodzie w soczewkach chodzą już 8 latkowie, w Polsce wciąż panuje stereotyp, że to komfort dostępny wyłącznie dla osób pełnoletnich. – Dla najmłodszych z wadą wzroku najlepszym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe – mówi dr Waszczykowska - Nie wymagają one stosowania żadnych środków chemicznych do pielęgnacji, przez co są łatwe w użytkowaniu.

Chociaż soczewki kontaktowe z filtrem UV zapewniają niezwykle ważną dodatkową ochronę nie należy ich postrzegać jako samodzielnego rozwiązania. Należy zawsze nosić je w połączeniu z wysokiej jakości okularami, z filtrem UV oraz kapeluszem z szerokim rondem.

Autor: ko

Zdjęcia: Materiały Prasowe

Publikacja: 26.07.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...