szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Kobiety na rynku pracy - jakie zawody wybierają kobiety?

Zawody najchętniej wybierane przez kobiety

Kobiety najczęściej wybierają zawody, w których liczą się relacje międzyludzkie, zdolności komunikacyjne i znakomita organizacja pracy. Sprawdź, jakie branże są najczęściej wybierane przez kobiety i które zawody cieszą największą popularnością wśród płci pięknej.

Tagi: kobiety na rynku pracy, praca dla kobiet, praca kobiet, zawody kobiet, życie zawodowe kobiet

Zawody najchętniej wybierane przez kobiety

Zawody najchętniej wybierane przez kobiety

fot: sxc.hu

Od 2003 r. regularnie zwiększa się liczba kobiet aktywnych zawodowo. Przybywa także kobiet z wyższym wykształceniem, lecz według danych GUS wskaźnik zatrudnienia kobiet jest o 23 proc. niższy niż mężczyzn. Również przeciętne wynagrodzenie kobiet jest zazwyczaj niższe od wynagrodzenia mężczyzn - według danych GUS z 2010 r. aż o 23 proc.

Najwyższy odsetek pracujących kobiet występuje wśród kobiet w wieku 35–44 lat i u kobiet z wyższym wykształceniem. Do najbardziej sfeminizowanych obszarów gospodarki należą: opieka zdrowotna i pomoc społeczna (477 kobiet na 100 mężczyzn), edukacja (358 kobiet na 100 mężczyzn), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (181 kobiet na 100 mężczyzn) oraz zakwaterowanie i gastronomia (178 kobiet na 100 mężczyzn).

Kobiety najczęściej wybierają zawody, w których liczą sie przede wszystkim tzw. cechy miękkie, jak komunikatywność, umiejętności interpersonalne, empatia, umiejętność pracy w zespole, zdolności organizacyjne, sumienność, uczciwość i terminowość. Najbardziej sfeminizowaną branżą jest edukacja, w której 78 proc. stanowią kobiety i opieka zdrowotna oraz pomoc społeczna, gdzie odpowiedni współczynnik wynosi 82 proc.

Dane GUS o najczęściej wybieranych przez kobiety branżach zdają się potwierdzać wyniki ankiety przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl wśród zarejestrowanych użytkowników. Największy odsetek kobiet poszukiwało pracy w obszarze działalność finansowej, służbie zdrowia i doradztwie personalnym. Wśród najczęściej poszukiwanych zawodów przez kobiety były te związane z księgowością, audytem i podatkami, służbą zdrowia, doradztwem personalnym i administracją biurową. Przodują więc zawody, w których liczą się przede wszystkim umiejętności interpersonalne, dobra organizacja pracy, sprawne zarządzanie czasem pracy, skrupulatność, terminowość, łatwość nawiązywania kontaktów, zdolność empatii i miłe usposobienie.

Niesłabnącą popularnością cieszy się wśród kobiet zawód HR-owca. Światowa branża HR jest zdominowany przez kobiety - stanowią one prawie 80 proc. ogółu zatrudnionych w HR. Nie powinno to dziwić, ponieważ kobiety posiadają naturalne predyspozycje do tego typu zawodu. Inne zawody najczęściej wybierane przez kobiety związane są ze szkoleniami i edukacją, medycyną, farmacją i weterynarią, tłumaczeniami i administracją państwową. Kobiety o wiele bardziej niż mężczyźni zainteresowane są pracą w organizacjach pozarządowych i wolontariacie.


Autor: JW

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 10.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...