szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak styl zarządzania wpływa na twoją wydajność i ochotę do pracy

Źli szefowie. 7 grzechów głównych popełnianych przez przełożonych

Atmosfera w pracy, to czy jesteś kreatywna i jak szybko pracujesz, zależy nie tylko od ciebie. Duży wpływ ma na to sposób w jaki pracuje twój szef. Czego robić na pewno nie powinien? Oto 7 grzechów głównych złych szefów.

Tagi: co odbiera ochotę do pracy, dlaczego nie chce mi się pracować, jak dobrze pracować, jak radzić sobie z toksycznym szefem, sposób zarządzania, toksyczne układy w pracy, toksyczni przełożeni, źli szefowie

Źli szefowie. 7 grzechów głównych popełnianych przez przełożonych

Bycie dobrym przełożonym to wielka sztuka

fot: sxc.hu

Zarządzanie podwładnymi to wielka sztuka. Nie nabywa się jej wraz z awansem na kierownicze stanowisko. Oto lista najpopularniejszych błędów popełnianych przez szefów. Może któryś zabrzmi dla ciebie znajomo?

Nieumiarkowanie

Twój szef chce zjeść ciastko i dalej dysponować ciastkiem. Cóż oznacza ta metafora? Łączenie pracy i przyjaźni zazwyczaj nikomu nie wychodzi na zdrowie. Ani szefowi, ani pracownikom, ani firmie. Wielu menadżerów nie potrafi się jednak oprzeć pokusie. Zwłaszcza jeśli pochodzi z awansu i musi zarządzać swoimi niedawnymi kolegami. Nie chodzi o to, żeby zrywać znajomości i robić sobie wrogów, ale traktowanie podwładnych jak przyjaciół działa demoralizująco i w efekcie prowadzi do nieprzyjemnych sytuacji.

Chciwość

Szef chce kontrolować każdy ruch swoich podwładnych. Nie potrafi zdobyć się na zaufanie pracownikowi, że wykona pracę do której został wynajęty. Nie chce dać im szansy sprawdzenia się i nie motywuje ich do tego.

Pycha

Szef wie wszystko najlepiej. Jest impregnowany na pomysły swoich ludzi, bo np. „jest najdłużej z nich w firmie”.

Gniew

Szef wywołuje negatywne emocje u podwładnych. Może to zrobić obrażając pracowników, albo rozpuszczając plotki o złej kondycji firmy. Rezultat jest ten sam: zważona atmosfera i spadek wydajności.

Lenistwo

Szef unika odpowiedzialności. Nieważne czy chodzi o to, żeby udzielić nagany, albo nawet zwolnić podwładnego, czy bronić swojego zespołu przed zarządem. Taka taktyka ma krótkie nogi. Skoro menadżer za nic nie odpowiada, to po co jest potrzebny?

Zazdrość

Szef naśladuje swojego przełożonego. Chce być kimś innym niż jest. Jedna z podstawowych zasad zarządzania (ale też życia) jest taka, że najpierw należy nauczyć się rządzić swoim losem, a dopiero potem próbować decydować o losach innych. Ciągłe naśladownictwo to nie sposób.

Nieczystość

Szef jest przywiązany do dotychczasowych procedur. Nie ma nic gorszego niż menadżer mówiący: „Robimy to tak, bo… zawsze tak robiliśmy”. Nieumiejętność przyjmowania ulepszeń to najkrótsza droga do: frustracji zespołu i wcześniejszej emerytury szefa.

Autor: AC

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 27.11.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...