szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem? Trzy kroki do zdrowej cery

Trądzik jest zmorą aż 70 procent młodych ludzi. Niekiedy jednak nie mija po okresie dojrzewania. Jak walczyć z trądzikiem? Kiedy odpowiednia pielęgnacja skóry, dieta i zmiana stylu życia wystarczą, a kiedy należy udać się do lekarza dermatologa?

Tagi: dieta na trądzik, kosmetyki przeciwtrądzikowe, kremy na trądzik, sposoby na trądzik, trądzik

Peeling do twarzy The Refining Facial od LA MER. Sprawdź, dlaczego warto go mieć!

fot: BULLS

Trądzik to skomplikowany problem, dlatego aby z nim walczyć, musisz go zaatakować ze wszystkich stron. Poznaj swój rodzaj skóry, dowiedz się, jaka jest odpowiednia pielęgnacja skóry i dieta przy trądziku. Wtedy zastosuj zmasowany atak i masz dużą szanse pokonać pryszcze, wągry i zaskórniki!

Co powoduje trądzik?

Trądzik jest związany z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych (często do niej dochodzi w okresie dojrzewania, kiedy organizm ma problem z zachowaniem równowagi hormonalnej) oraz z bakteriami żyjącymi na skórze twarzy. W wyniku nadmiernej produkcji łoju dochodzi do zaczopowania ujścia mieszka włosowego – tak powstają zaskórniki. Zaskórniki na początku mają kolor biały, ale potem, na skutek utleniania się łoju, czernieją, przeobrażając się w wągry. Oprócz tego na powierzchni skóry żyją bakterie, które powodują stany zapalne w zaczopowanych mieszkach – w ten sposób powstają pryszcze.

Sprawdź, jaki masz rodzaj cery

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy jest kluczowa w walce z trądzikiem. Najpierw powinnaś określić swój rodzaj cery. Zrób test: dokładnie oczyść twarz ze wszystkich kosmetyków, umyj ją starannie wodą i osusz ręcznikiem. Po upływie 30 minut zbadaj (wykonując różne ruchy mięśni twarzy), czy skóra jest ściągnięta. Odczekaj kolejne pół godziny, weź jedną warstwę chusteczki i dotknij nosa, czoła, brody, a potem policzków. Jeżeli każda partia twarzy pozostawia na chusteczce tłusty ślad, masz skórę tłustą. Jeżeli tylko tzw. linia T (czoło, nos, broda) pozostawia tłuste ślady, a wcześniej nie miałaś ściągniętych policzków, masz cerę mieszaną (tłusto-normalną). Jeśli zaś linia T pozostawia tłuste ślady, a wcześniej Twoje policzki były ściągnięte, masz cerę mieszaną tłusto-suchą. Jeśli nie miałaś wcześniej ściągniętych policzków, a teraz na chusteczce nie ma tłustych śladów, Twoja cera jest normalna.

Wreszcie brak tłustych śladów i ściągnięta skóra po pierwszych 30 minutach świadczą o tym, że masz cerę suchą. Osoby o takiej cerze nie mają zwykle problemów z trądzikiem, co może oznaczać, że krostki na Twojej twarzy są innego pochodzenia – warto zbadać przyczynę ich powstawania u lekarza dermatologa, a następnie podjąć leczenie. Czasem wystarczy zmiana kremu lub diety. Jeśli Twoja skóra jest normalna, mieszana albo tłusta – udaj się do drogerii i kup kosmetyki odpowiednie dla swojego rodzaju cery.

Pielęgnacja skóry

Jeśli chcesz skutecznie zwalczać trądzik, staranne oczyszczanie skóry to podstawa. Codziennie rano i wieczorem przemywaj twarz płynem antybakteryjnym, by wyeliminować bakterie, przyczyniające się do powstawania pryszczy. Oprócz tego dwa razy w tygodniu rób peeling, co pomoże Ci zlikwidować wągry i zaskórniki – staranne oczyszczanie skóry zapobiega powstawaniu czopów w meszkach włosowych. Po oczyszczeniu twarzy odczekaj pół godziny (oczywiście jeśli nie spieszysz się do szkoły, na uczelnię lub do pracy) i dopiero wtedy wetrzyj w nią krem nawilżający. Chodzi o to, by nie męczyć skóry nadmierną pielęgnacją, a także by enzymy zawarte w kosmetykach oczyszczających zdążyły zadziałać.

Dieta i zmiana stylu życia

Odpowiednia dieta jest konieczna, jeśli chcesz pokonać trądzik. Wiele produktów ma bowiem działanie sprzyjające nadmiernej aktywności gruczołów łojowych bądź powstawaniu stanów zapalnych. Są to przede wszystkim tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, czekolada, kakao i kawa oraz produkty mocno przetworzone, zawierające sztuczne barwniki, aromaty (nawet jeśli producent utrzymuje, że są one identyczne z naturalnymi) oraz konserwanty. Te produkty powinnaś przynajmniej ograniczyć, jeśli nie całkiem wyeliminować. Ogranicz również spożywanie soli – wydala się ona przez skórę, mogąc drażnić pory i wywoływać stany zapalne.

Jeśli palisz, powinnaś przestać, gdyż dym tytoniowy także może sprzyjać zatykaniu porów i wywoływać trądzik. Ogranicz też przebywanie w zadymionych pomieszczeniach – bierne palenie jest tak samo szkodliwe dla skóry jak czynne. A jeżeli często się stresujesz lub jesteś przemęczona, pomyśl o czynnościach relaksacyjnych, np. zacznij uprawiać jogę. Stres i przemęczenie mogą rozregulowywać gospodarkę hormonalną i pośrednio nasilać trądzik.

Gdy te sposoby nie pomagają, powinnaś udać się do lekarza dermatologa. On pomoże Ci skutecznie zwalczyć trądzik. Nie zwlekaj z tym nadmiernie – po co się męczyć i zastanawiać na każdym kroku, czy pryszcze już są widoczne spod korektora?

Autor: bond

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 05.01.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
JAK WALCZYĆ Z TRĄDZIKIEM? Kasza jako naturalna broń w walce z trądzikiem!
JAK WALCZYĆ Z TRĄDZIKIEM? Kasza jako ...

Trądzik to problem wielu osób, jednak istnieją sposoby na walkę z nim! Oprócz pielęgnacji bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Różnego rodzaju kasze to odpowiedni składnik diety, jeśli chcemy pozbyć się trądziku. Poznaj ...

Trądzik: jak walczyć z trądzikiem? Domowe sposoby na trądzik
Trądzik: jak walczyć z trądzikiem? Domowe ...

Jak walczyć z trądzikiem i wygrać? Istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby na trądzik. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja cery i dieta, są jednak też domowe sposoby na trądzik. Nie należy ich traktować jako ...